Úplatek, nebo odměna? Kauza mezi Jurečkou a Najmonem zřejmě bude gradovat

Marian Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se chtěl pracovně rozloučit se svým podřízeným, ředitelem Úřadu práce Viktorem Najmonem. Na tom by asi nebylo nic moc až tak zvláštního. Nezasvěcený člověk by si řekl, že prakticky o nic nejde. Nadřízenému se nezdála práce jeho podřízeného, a tak ho hodlal vyhodit. V běžném pracovním životě prakticky standardní záležitost. Najmon si nicméně rozhovor s Jurečkou nahrál a kauza byla na světě. Tedy přesněji řečeno, stále je a nejspíše bude gradovat. Jestli šlo skutečně o jakýsi druh úplatku, nebo standardní přístup, je ve hvězdách. Fakta zatím přesně nepromluvila.

Co hovoří pro korektní přístup a standardní záležitost?

Zákony hovoří jasnou řečí. Buď se v podobných případech může volit dohoda a ukončení pracovní činnosti s odstupným, nebo je třeba paragraf a razítko. Jinými slovy, buď se prostě dvě strany dohodnou, nebo nadřízený vyhodí podřízeného. Musí k tomu mít ale pádné důvody, jinak pochopitelně hrozí právní pře. Ministr Jurečka upozorňoval na to, že Najmon svou práci nezvládá, dlouhodobě a chtěl se s ním rozejít v dobrém s tím, že mu dá štědrou odměnu. Ve standardním pracovně právním vztahu by šlo o vcelku jednoduchou a pochopitelnou záležitost.

Podivné okolnosti, Najmon si mohl stěžovat oprávněně

Není nutné ukazovat pouze jednu stranu mince. Inspekce úřadu a policie prověřovaly podezření ze šikany a mobbingu současné náměstkyně ministra práce a sociálních věcí. Ta 20. prosince 2019 opustila funkci generální ředitelky Úřadu práce ČR, a to z rodinných důvodů, poté vedla krajskou pobočku Úřadu práce v Liberci. Nakonec se v srpnu roku 2022 stala náměstkyní ministra práce a sociálních věcí. Zajímavý veletoč. Tak jako tak se šikanou měly zabývat orgány činné v trestním řízení. Úplně se tak nestalo a tato žena získala funkci náměstkyně ministra. Důvěra Najmona u jeho podřízených byla nejspíše solidní a nejspíše musel dávat mnohem vyšší částky lidem, kterým se nechtělo oproti zaměstnancům a zaměstnankyním za přepážkami s vysokou zodpovědností a minimální mzdou.

Prostě se ozval

Ohlášený pokus o podplácení chce vždy odvahu. Ne každý to zvládne. Navíc posty vrcholových manažerů by neměly být spojovány s trafikami, což se bohužel někdy stává.

Zdroje info: Autor, https://ekonomickydenik.cz/chvile-pred-cistkou-na-reditelstvi-uradu-prace-unikla-komunikace-napovida-co-bylo-jejim-duvodem-konkretizuje-problemy-jureckovy-namestkyne/,https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jurecka-viktor-najmon-sadilkova-urad-prace-ministr.A230322_194848_domaci_dyn?zdroj=vybava_recombee

Marian Jurečka: Náhledové foto Marian Jurečka/Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.