Itálii trápí zoufalý nedostatek pracovníků v turistických oblastech

Itálie

Letní turistická sezóna pomalu klepe na dveře a již teď je zřejmé, že i v druhém postcovidovém roce bude zájem o cestování obrovský. Do pohybu se dá značná část Evropy a není překvapením, že valné množství turistů zamíří do Itálie, která je tradiční dovolenkovou destinací nabízející kombinaci relaxace na pláži, skvělé kuchyně, i historických památek.

Itálie a letošní sezóna

Nepříjemnou skutečností však je, že Itálie není na letní nápor vůbec připravena. Podle odhadů chybí v zemi na 50 000 pracovníků v turistickém průmyslu. Jedná se především o nekvalifikované pozice jako číšníci, nebo pracovníci úklidu. Situace je tak vážná, že představitelé italského cestovního ruchu mluví o tom, že letní sezónu za tohoto stavu vůbec nelze zvládnout.

Itálie

Foto: Pixabay

Jaké je řešení nedostatku pracovníků

Vláda a zástupci podnikatelů v cestovním ruchu se snaží situaci řešit různými způsoby. Zatímco vláda, konkrétně Ministerstvo turistiky, rozjíždí mohutnou informační kampaň v médiích, která má přilákat zejména mladé lidi do tohoto významného sektoru italské ekonomiky, podnikatelé by v tuto chvíli spíše uvítali zjednodušení pravidel pro legální imigraci.

Započítají-li se i chybějící kapacity v zemědělství a dalších odvětvích, italští podnikatelé by potřebovali příchod až 500 000 legálních migrantů. Vláda se v této souvislosti snaží o vyjednání podmínek s některými zeměmi odkud by pracovní síly mohly potenciálně přicházet.

Je však otázkou, do jaké míry se nedostatek pracovníků v cestovním ruchu, který má původ především v hromadných odchodech z covidové doby, podaří letos napravit. Situace je kritická i v oblastech, kam každoročně míří také desetitisíce českých turistů, například na jadranském pobřeží, nebo na Sicílii a Sardinii.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-nejsou-lidi-lka-pred-sezonou-italsky-turisticky-prumysl-40425148

https://www.statistikaamy.cz/2023/02/10/turismus-na-ceste-k-normalu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.