Zlepšení vzdělávání dle Babiše: Vize je pryč

Andrej Babiš

Pamatujete si, co všechno Andrej Babiš prohlásil o vzdělávání? Detaily možná nikoli, nicméně je třeba předeslat, že stanovil cíl, aby se vzdělávání zefektivnilo. Mělo by se zkrátka zjistit, kdo je v čem silný a na co má talent. Mělo by se opustit pouhé memorování faktů a vyrábět lidi kreativní, komunikativní a také kognitivní. Skvělá vize, což o to. Vše začíná u osoby učitele. Ta ale v budoucnu zřejmě půjde tak trochu stranou.

Hokejista a puk

Taková malá vsuvka. Slavný a vítězstvími ověnčený hokejista Wayne Gretzky říkal následující: „Dobrý hokejista je tam, kde je puk. A nejlepší tam, kde puk bude.“ Poměrně hezký citát, nicméně umět hledat puk nedokáže do značné míry sám, musí mu k tomu někdo pomoct. Ten, kdo ho bude učit hrát.

Finanční slib Babiš splnil

Vláda pedagogům slíbila, že na konci jejího volebního období se jejich plat bude pohybovat minimálně na 150 % výše mzdy z roku 2017. Je třeba konstatovat, že toto bylo splněno. Dále bylo cílem přilákat mladé lidi, již by vystudovali pedagogickou fakultu a nešli následně za penězi mimo obor. Má to ovšem jedno ale, chybí vize do budoucna.

ANO blokuje klíčový zákon

Aktuálně hnutí ANO blokuje ve sněmovně klíčový zákon, který se týká právě vzdělávání. Ten stanovuje, že by učitelé měli mít v roce 2023 nárok na plat, jehož výše bude činit 130 % průměrné mzdy u nás. Motivační růst se tedy tak nějak vzdaluje. Rozpočtový výhled Aleny Schillerové velí školství v dalších letech šetřit. Na úroveň právníků a doktorů se tak učitelé zřejmě nikdy nedostanou. Sen se tak nějak rozplynul, puk se dětem bude hledat složitěji.

Zdroj info: https://plus.rozhlas.cz/petr-sabata-babisuv-sen-o-vzdelavani-konci-smutne-8507574?fbclid=IwAR1nNNcPgalFjSA2K_-dSMcE79t6DD4lj-BGZGQhVit1bMKJgXWstlzFFKk

Andrej Babišem: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.