Alena Schillerová

Vyprázdnění státní kasy se vším všudy: Kde všude se bude šetřit

Tak už je to tady, ministryně financí Alena Schillerová představila státní rozpočet na následující rok. Jak chvályhodné. Mnozí lidé se ptají jednoduše jedinou otázkou. Jaký bude schodek? Neuvěřitelných 390 miliard.Až k nevíře, co všechno se dá schovat za Covid-19. Někde se bude muset solidně šetřit. Kde? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Vzdělávání z hrušky dolů

Začít můžeme s klidným srdcem u školství. Hnutí Ano aktuálně blokuje nový zákon, který slibuje učitelům do roku 2023 plat mající výši 130 % z průměrné mzdy v České republice. Jakýkoli motivační růst pro učitele tak bude rázně ukončen a můžeme se těšit na potenciální exodus schopných lidí z dané oblasti. Věda na tom nebude o moc lépe, snížení výdajů se čeká ve výši 3,6 %.

Bezpečnost? Snad…

V tomto ohledu můžeme také do jisté míry zapomenout. Vždyť plánovaný rozpočet na následující rok bude snížen o 4,4 miliardy korun. Ještě, že máme solidní spojence. Nebo ne? Ti také nebudou rádi, že armáda až tolik nemodernizuje.

Nadechneme se čerstvého vzduchu?

Ne, vzduch zpoplatněn skutečně nebude, nicméně dotace státu mířící k zeleným zdrojům budou sníženy o 7 miliard. Solidní suma.

Jak to, že peníze chybí?

Důvodů se najde hned několik. Tak třeba 16 miliard kvůli tomu, že byla zrušena superhrubá mzda. A Covid-19? Na ten bylo vyplaceno až do počátku letošního roku 74 miliard korun. A o kolik se sníží letošní výdaje? O pouhých 10 miliard, což je z globálního pohledu vcelku bezvýznamná záležitost. A porovnání českého konvergenčního plánu? Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl hovoří o ČR jako o jedné z posledních čtyřech zemí v EU. Prostě jen zmírňujeme volný pád.

Zdroje info: https://www.irozhlas.cz/komentare/statni-rozpocet-vzdelani-schillerova-babis_2106081606_pj?fbclid=IwAR3VUCOyF8qr-AzZ77rI39A6Bpcn945-gzmNq6izHqXINffFR4qw37UWgCQ
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3323355-pani-ministryne-popira-realitu-mini-o-navrhu-rozpoctu-ekonom-hampl?fbclid=IwAR0RzYiu-2NR0LXow_YpvnvDw5LGKipV3kGb_oeRc1YMhwBjihGSfpUBNts
https://plus.rozhlas.cz/petr-sabata-babisuv-sen-o-vzdelavani-konci-smutne-8507574?fbclid=IwAR1nNNcPgalFjSA2K_-dSMcE79t6DD4lj-BGZGQhVit1bMKJgXWstlzFFKk

Alena Schillerová: Náhledové foto Ministerstvo financí ČR

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. Martin Vaněk Odpovědět

    Pane Štěpáne,
    jen navazuji na kolegu JIrku výše: hodnota vašeho článku je eufemisticky řečeno diskutabilní. Měl byste si lépe hlídat širší souvislosti, aby pak vaše články nevypadaly jako když pejsek s kočičkou vařili dort, a spíše se zaměřit na selský rozum, než-li bezduše opisovat všeobecně sdílené bludy. Víto co je neuvěřitelné? Že tato země je zadlužená skoro 5 bil. dluhem (přestože jsme měli v roce 89´ 1,5 bil. saldo), který tu svorně ruku v ruce nasekaly všechny vlády od sametového puče, takže je logické, že si budeme muset utáhnout opasek, a někteří až ke krku. O jednotlivostech vašeho pohledu lze též diskutovat: o jakých exodech schopných lidí ve školství píšete? Nebo máte na mysli všehoschopné? Ti srdcaři, kterých je většina, tam nejsou pro peníze, ale protože ctí svou profesi jako poslání; mnozí by si vydělali jinde daleko více, ale chápou, že když utečou, zůstanou normální děti na pospas inkluzivnímu teroru v rukou podprůměru. U armády je to ještě horší: povinné nákupy amerického šrotu, dělání křoví aliančním teroristům ve světě, a ohrožovábí životů našich vojáků nefukční nebo selhávající výzbrojí a výstrojí jsou do nebe volající případy. A ČNB? Možná by nájste možná simpatizantm pan guvernér mohl osvětlit, kam se podělo 90% z našeho zlatého pokladu, který ČNB rozkradla.
    Takže kam vlastně míří váš článek? Je snad součástí předvolební taktiky opozice, jejíž jste možná sympatizant?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *