Zaměstnání

Zlaté dno řemesel už bohužel neláká! Každý chce studovat

Dobrý řemeslník je dnes nedostatkovým zbožím. Žádná velká novinka, řeknete si nejspíše. Bohužel jde ale o trend, který má prohlubující se tendenci. Dříve se řemeslo tradičně dědilo z otce na syna a výsledek byl takový, že prostě a jednoduše řemeslníků tolik neubývalo. Aktuálně podle odhadu Hospodářské komory chybí zhruba 300 000 řemeslníků. Jen pro orientaci, v roce 2005 dokázalo ukončit některý z učňovských oborů 20 000 studentů. V loňském roce tomu už bylo jenom 11 300 absolventů.

Školství prostě student k řemeslům nevedlo

Nepříjemnost v podobě toho, že by každý měl studovat, je zakořeněná v nedávné minulosti. Možná si někteří velmi dobře pamatují slova tehdejší ministryně školství Petry Buzkové, jež hovořila o tom, že by mohlo až 60 % všech maturantů mít šanci vyzkoušet si vysokoškolské studium. V současné době se mnohé střední školy s učňovskými obory snaží nalákat co nejvíce studentů. Dokonce vypisují i stipendia pro ty, kteří mají dobrý prospěch a studium dokončí.

V některých oborech je stoupající tendence

Ano, dokonce i přes klesající zájem o učňovské obory hlásí některé příbytek studentů. Jen pro demonstraci můžeme poukázat na kominíky. V roce 2005 byli zaznamenání pouze čtyři vyučení, nicméně v loňském roce jich bylo už 119! Data vykazuje analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Budete-li hledat šikovného pokrývače, tesaře či elektrikáře, zřejmě se nadřete. Vždyť kameníci vyšli minulý rok 2! Masokombináty většinou řeší rekrutování nových zaměstnanců tak, že sahají po lidech ze zahraničí, což určitě není dobré!

Podlahář vydělá více než zaměstnanec v kanceláři…

Podlahářů vyšlo v loňském roce pouze 15. Přitom se nejedná o nijak náročnou pozici. Když je člověk šikovný, může pokládat plovoucí podlahy, linolea nebo dřevěné podlahy i tak. Průměrně zručný člověk by v toto oboru mohl reálně vydělat klidně i 60 000 hrubého.

Základem je změna přemýšlení rodičů…

V každém případě. Rodiče jsou ti, kteří by neměli dětem za každou cenu vštěpovat, že musí za každou cenu studovat. Bohužel tomu tak ale stále ještě je.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

21 komentářů

 1. hofdan@seznam.cz'dany Odpovědět

  Při současné úrovni vysokých a středních škol není divu!Stačí se podívat na hodnocení Karlovy university,která byla kdysi na osmém místě v Evropě.

  1. Petr.g@email.cz'Petr Odpovědět

   Jsem Klempíř ale své děti učit nenechám jen proto že mnou ti maturanti pohrdají nechci proto aby tak dopadli i mé děti!

 2. Spuny@atlas.cz'spuny Odpovědět

  By mne zajímalo kde autor bere ty mzdy?Bych chtěl vidět zaměstnance který takovou mzdu na uvedených pozicích má a jestli nějaký existuje.Na živnostenský list si takové peníze vydělá,ale jako zaměstnanec určitě ne.Projdete si inzeráty práce v ČR a máte hned jasno jestli je lepší dělat řemeslo nebo jít do fabriky.Řemeslníku je dost,ale jsou ve fabrikách,skladech a nebo v cizině,protože pokud nechcete dělat na žl tak si víc vyděláte jinde.

  1. vlad.staif@seznam.cz'Sam Odpovědět

   Řemeslník zaměstnanec resp. v zaměstznaneckém poměru je buď mizernej řemeslník nebo se mu nechce dělat.moc

   1. Mikitaky@seznam.cz'Mikitaky Odpovědět

    Ano přesně tak ,komu se nechce dělat tak je zaměstnanec.Živnostník je ten správný řemeslník ,ten tahoun co pracuje pořád na 120%.

 3. navratiljaroslavjudr@seznam.cz'navrátil Odpovědět

  Pokud nechá stát živnostníky „žít“, a nebude je prohánět berňák, sociálka a nemocenské pojišťovny, a blbí úředníci, a poslanci s přemírou zákonů a předpisů, a zaměří se raději na tzv. velké podnikatele, banky atd. to zn. úniky peněz z republiky potom můžeme mít i řemeslníky; to za prvé. Za druhé, je nutné nazývat věci pravým jménem – kominík, tesař, zámečník byl v době přípravy na povolání od jak živa učněm s důrazem v učení na manuální zručnost. Maturita z matematiky byla většinou zbytečná. Co je mi platný podlahář s maturitou když podlahu neumí řádně položit. A ještě; vždy byl rozdíl mezi řemeslníkem a dělníkem ve fabrice chcete-li mezi živnostníkem a dělníkem; ve zkratce- dělníkovi připravuje práci a vede ji někdy celý štáb techniků čili lidí s maturitou nebo VŠ, řemeslník si organizuje práci sám . Pokud toto nebude pochopeno ve společnosti na ministerstvech a pod. náprava bude stále obtížná.

 4. ciovo@seznam.cz'František Odpovědět

  Je to trochu složitější. Řemeslo jako takové může být zmíněný podlahář, instalatér nebo třeba malíř. Můžou pracovat na sebe, nebo být zaměstnáni. Řemeslo je ale také brusič nakulato, frézař, soustružník CNC a jiní. Ti se jinak jako zaměstnanci neuplatní. Dokonce i zedník sám není nic. No a jakmile k sobě někoho vezme, už dělá šéfa a má zaměstnance..

 5. existuji@seznam.cz'Vláďa Odpovědět

  Tady je problém ještě jiný…vyučený řemeslník je jenom pára od řemeslníka, zná sotva základy,potřebuje získat praxi, vystřídat provozy…Neumím si představit kluka po vyučení, že by pracoval na ŽL, jenomže mám pocit, že třeba ve strojařině už řada provozů přestala existovat, navíc mladí mají tendenci práci odfláknout aby to bylo rychle hotové.

 6. m.dlabac@seznam.cz'Dlabač Odpovědět

  Těch důvodů je víc. Jen tak namátkou: společenská prestiž řemesla byla v uplynulých 28 letech zcela znevážena, k tomu přidejte mizerné platy, jaké byly donedávna a leckde ještě jsou, na těchto pozicích. Kdo dělá rukama, je neschopný, líný , hloupý, prostě odpad. 16000 hrubého je až až. K tomu přičtěte mediální masáž ve stylu holywoodské tvorby, kde hlavní hrdinové v 25 letech vydělávají majlant, jako makléři či majitelé nadnárodních koncernů. Že život kráčí jinudy, není podstatné. K tomu podnikání na ŽL, to není žádný med, a není to pro každého. Zdůvodňovat to lemplovitostí dotyčných je zcestné. Toto říkám jako elektrikář, již léta pracující v Bundesrepublik Deutschland. Also schönes Feier!

 7. egoservulus@volny.cz'Pepa Odpovědět

  Na remeslnika se v nasi vlasti vzdy koukalo jako na nekoho komu se nemusi moc platit ale ouřada ten se mel vzdy dobre.A z toho to vsechno vzniklo.Zmnenilo se to?Ne!Prijdete k zakaznikovi reknete si o slusne penize a on jde do kolen-Co tedy chcete?Remeslniky co delaji za dekuju?Tak si to udelejte sami.Remeslnik v dnesni dobe nemuze jit pod 25000 cisteho v zamestnaneckem vstahu -za normalni hodiny.Pokud si remeslnik vydela a bude se priblizovat pozvolna platem remeslnikovi z nemecka uvidite ze problem se sam vyresi.Samozrejmne druha vec je nenazrany stat a jeho vysoke dane ktere okradaji nas vsechny a tim se opet vracim k ouřednikovi kterej ma krasny plat z tech nasich dani-a tim se uzavira kruh:-)

 8. podlena.r@seznam.cz'Radek Odpovědět

  Opět zavádějící článek,60 000 Kč má řemeslník jedině pokud pracuje 16 hodin denně.To se spíše vyplatí sedět v kanceláři 8 hodin denně za 40 000 Kč.Nevěřte slepě senzacechtivých novinářům.Podívejte se na mzdy práce.cz
  Když člověk nemůže věřit článku kde v podstatě o nic nejde,jak má věřit závažnějším tématům.Například kde se jedná o politiku?

 9. kata.volna@seznam.cz'Katka Odpovědět

  Děláte si prdel? Lidé jsou rozděleni na dvě poloviny, ti lepší a jen dělníci, kam chcete aby vaše děti patřili? Vysokoškoláci vším a každým pohrdají, jsou na přes držku. Když budete mít doma dítě dělníka budou jím stále někdo pohrdat. Když budete mít doma vysokoškoláka brzo se odstěhuje a má více možností ! A kdo mi chce odpovídat alespoň nelžete ju? Pohrdáme lidmi tak to bylo je a bude. Co můžou asi tak chtít rodiče pro svoje děti, dobrou práci a dobré peníze, nikoliv dřinu za pár korun.!

  1. cabalkovajani@gmail.com'Jana Odpovědět

   Katko, podle sebe soudím Tebe, asi každým pohrdáte. Ne všechny děti jsou na učení. Někdo je spokojenější u ruční práce a nevím o nikom, kdo by třeba truhlářem či instalatérem pohrdal. Lidi jako jste Vy chtějí z dětí dělat nezaměstnané filozofy, protože ne každý vysokoškolák „dostane“ práci kterou si představuje..

  1. adam@gibala.com'Adam Odpovědět

   Nevim jak v jinych oborech ale u elektriny uz 500 na hodinu neni takova anomalie kdyz si nekdo rekne. 350 se uz dnes bere za tahani dratu z A do B. kde se nemusi ani chlup myslet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *