Zlaté dno řemesel už bohužel neláká! Každý chce studovat

Zaměstnání

Dobrý řemeslník je dnes nedostatkovým zbožím. Žádná velká novinka, řeknete si nejspíše. Bohužel jde ale o trend, který má prohlubující se tendenci. Dříve se řemeslo tradičně dědilo z otce na syna a výsledek byl takový, že prostě a jednoduše řemeslníků tolik neubývalo. Aktuálně podle odhadu Hospodářské komory chybí zhruba 300 000 řemeslníků. Jen pro orientaci, v roce 2005 dokázalo ukončit některý z učňovských oborů 20 000 studentů. V loňském roce tomu už bylo jenom 11 300 absolventů.

Školství prostě student k řemeslům nevedlo

Nepříjemnost v podobě toho, že by každý měl studovat, je zakořeněná v nedávné minulosti. Možná si někteří velmi dobře pamatují slova tehdejší ministryně školství Petry Buzkové, jež hovořila o tom, že by mohlo až 60 % všech maturantů mít šanci vyzkoušet si vysokoškolské studium. V současné době se mnohé střední školy s učňovskými obory snaží nalákat co nejvíce studentů. Dokonce vypisují i stipendia pro ty, kteří mají dobrý prospěch a studium dokončí.

V některých oborech je stoupající tendence

Ano, dokonce i přes klesající zájem o učňovské obory hlásí některé příbytek studentů. Jen pro demonstraci můžeme poukázat na kominíky. V roce 2005 byli zaznamenání pouze čtyři vyučení, nicméně v loňském roce jich bylo už 119! Data vykazuje analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Budete-li hledat šikovného pokrývače, tesaře či elektrikáře, zřejmě se nadřete. Vždyť kameníci vyšli minulý rok 2! Masokombináty většinou řeší rekrutování nových zaměstnanců tak, že sahají po lidech ze zahraničí, což určitě není dobré!

Podlahář vydělá více než zaměstnanec v kanceláři…

Podlahářů vyšlo v loňském roce pouze 15. Přitom se nejedná o nijak náročnou pozici. Když je člověk šikovný, může pokládat plovoucí podlahy, linolea nebo dřevěné podlahy i tak. Průměrně zručný člověk by v toto oboru mohl reálně vydělat klidně i 60 000 hrubého.

Základem je změna přemýšlení rodičů…

V každém případě. Rodiče jsou ti, kteří by neměli dětem za každou cenu vštěpovat, že musí za každou cenu studovat. Bohužel tomu tak ale stále ještě je.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.