Práce z domova nemá jen výhody

Home office

Home office je magickým termínem, který se skloňuje čím dál tím častěji. Není se čemu divit, jelikož pracovat z domova je pro většinu z nás neskutečně lákavé. Nemusíte nikam jezdit, práci si pohodlně uděláte a nemusíte neustále poslouchat cholerického šéfa. Zdá se to neskutečně jednoduché, nicméně práce z domova má i své stinné stránky. Jaké? To vám proradíme právě v tomto článku. Přesvědčíme vás o tom, že nevýhod je hned několik.

Strmá cesta k sociálnímu vyloučení

Ne pro každého je být doma sám a pracovat. S kolegy se většinou vidíte pouze několikrát v měsíci. S lidmi se postupně začnete setkávat jen v supermarketu a při jiných nezbytných vyjížďkách. Po čase vám možná přijde, že je prakticky ani nepotřebujete a nebudete s nimi chtít komunikovat. O nějakém hecování a soutěživém duchu ve firmě s home office v hlavní roli můžete také zapomenout. Motivace přes obrazovku počítače určitě není ideální a chvála tolik nezahřeje. Stejně tak nejsou mnohdy účinné ani dobře mířené výtky.

Komunikace se šéfem a kolegy

Tady je také vcelku nepříjemné úskalí home office. Jednak si člověk příliš nebere ani chválu, ani výtky a jednak nelze mnohé věci řešit zcela bezprostředně. Někdo není u počítače klidně i 10 hodin denně, což může být délka pracovní doby v mnohých firmách. Když přijde výpadek internetu, případně elektřiny, máte problém. Stejně tak je mnohem horší vstřebávat novinky v konkrétním oboru. Často se totiž kolegové o nějakých vychytávkách zmíní pouze bezděčně v rychlosti.

Když jste doma, myslíte na odpočinek

Ne každý si umí naplánovat čas tak, aby byl maximálně efektivní. Lidé mající pobyt doma spojený pouze s odpočinkem se budou s nezbytností pracovat vypořádávat asi vcelku složitě. Požene je pouze vidina zisku, který prostě potřebují. Šidit zaměstnavatele budou dost složitě. Alespoň v případě úkolové mzdy.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.