Zkrácení výstavby dálnic o čtyři roky: Díky rychlejšímu výkupu pozemků to půjde

Dálnice

Výstavba dálnic v České republice se řadí mezi poměrně často diskutovaná témata a není se čemu divit. Stačí se pouze projet po slavné D1 a máte do jisté míry o rychlosti postupu oprav vcelku jasno. Přesto se možná blýská na lepší časy, a to díky zákonu o urychlení liniové výstavby. Zkrátit by se vše mohlo až o 4 roky.Počítá se totiž s expresním výkupem pozemků již v době, kdy úředníci připravují samotný počátek stavby.

Průtahy s výkupy pozemků jsou běžné

Zhruba 4 z 10 staveb v České republice se zastaví kvůli průtahům, jež přímo souvisejí s územním řízením. Stejně tak může tkvět příčina zbrzdění stavebních prací v důsledku výkupu pozemků. Typickým příkladem může být třeba taková výstavba D1 v lokalitě Říkovice- Přerov. Stavba se zpozdila o celých 11 let! Stejně tak lze hovořit třeba o úseku mezi Prahou a Strakonicemi v rámci výstavby D4. Tady brání výstavbě soukromý investor. Výkupy pozemků vše brzdí.

Výkup až po ukončení územního řízení

Dříve se situace měla tak, že díky předchozí novele investorské organizace mohly vyslat těžkou techniku na pozemky, které ještě nebyly vykoupené. Nyní musí být ukončené územní řízení. Trasa je pevně stanovená a úředníci žádají o stavební povolení. Když se některý z procesu zpomalí, dochází k průtahům v řádu několika let. Ruce úředníkům svazuje hlavně nezbytnost vykoupení pozemků potřebných pro výstavbu.

Prvně stavba a poté jednání o ceně

Jinak by měl vzniknout institut spojeného územního a stavebního řízení. Stát nebude muset vykupovat díky zrychlení procesu větší množství pozemků. Vznikne takzvané mezitímní rozhodnutí, takže se začne nejprve stavět a až potom jednat o výkupu pozemků. Proces neurychlí investoři, ale samotný stát.

Pozměňovací návrh míří do sněmovny

Mělo by dojít ke třetímu čtení pozměňovacího návrhu. O nezbytnosti zrychlit proces výstavby se hovoří už více než 2 roky.

Dálnice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.