Kellner a jeho podnikání v Číně. Přišel o miliardy

Jednu dobu velmi sledovaná expanze nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na čínský trh měla být příležitostí pro velký růst majetku tohoto miliardáře. Jak to však dopadlo? Vlivy ve formě koronaviru a jemu předcházejícímu nezdaru v plánu úpisu akcií na burze v Hongkongu Kellnera připravili od ledna o 2,5 miliardy dolarů.

Nezdar na hongkongské burze

Listopad minulého roku byl pro společnost Home Credit, kterou Petr Kellner vlastní, ve znamení neúspěchu na hongkongské burze. Společnost totiž musela zrušit primárná veřejnou nabídku akcií, poté co investoři považovali nacenění podniku touto formou za příliš vysoké. Home Credit touto cestou chtěla totiž získat miliardu a půl dolarů. S touto informací přišla agentura Bloomberg, která dodává, že další ekonomické problémy společnosti přinesla epidemie koronaviru a následný útlum čínské ekonomiky.

Prudký propad majetku

Petr Kellner není jen nejbohatším Čechem, ale patří i mezi jednoho z nejbohatších lidí ve střední Evropě. Jeho majetek dělá asi 242 miliard korun. Letošní rok však pro něj zatím je spíše neúspěšný, jelikož zaznamenal propad svého majetku, a to hlavně v důsledku toho, že jeho podíl ve společnosti Home Credit propadl na hodnotě o 1,5 miliardy dolarů. Jde i největší propad mezi miliardáři v Evropě, bez započítání Rusů. I společnost Home Credit ústy tiskového mluvčího potvrzuje, že současná ekonomická popandemická krize, má na společnost negativní dopad.

Čínský trh s úvěry zpomaloval již před koronavirem

Problémy společnosti však nejsou způsobeny jen současnou pandemií. Čínský trh se spotřebitelskými úvěry zpomaloval již před touto událostí. V Číně se totiž začaly přísněji regulovat praktiky v tomto odvětví. Šlo například o omezení výše úroků, na které musela společnost Petra Kellnera odpovědět přehodnocením nabídky a snížením příjmů z poplatků. Právě plánovaným vstupem na burzu chtěla společnost stanovit svou hodnotu na 10 miliard eur.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.