Jak máte (ne)správně třídit odpad

Česká republika si v porovnání s ostatními evropskými zeměmi vede v otázkách ekologie a ochrany přírody poměrně slušně. Tuzemští občané hojně využívají služeb veřejné hromadné dopravy a dokonce se jim daří čím dál tím více třídit odpad, což je pro fungování této planety naprosto zásadní. Ačkoli se každá snaha samozřejmě počítá a je dobré přiložit ruku k dílu, bohužel musíme podotknout, že s některými odpadky si lidé ve výsledku neví rady a umístí je například do špatného kontejneru. Které chyby se vyskytují nejčastěji a jak je napravit? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Tohle do kontejneru na papír opravdu nepatří

Rozum velí, že všechny výrobky z papíru zákonitě musejí přijít do modrého kontejneru. Skutečně je to ale tak jednoduché. Existují totiž věci, které tam podle odborníků jednoduše nepatří. Jedná se například o v poslední době tolik skloňované účtenky, které lidé díky zavedení EET sbírají v opravdu hojných počtech. Jsou vyrobeny z termopapíru, jenž by se měl házet do komunálního odpadu. Stejným směrem pak mají zamířit také ruličky z toaletního papíru či obaly od vajíček, které už několikrát recyklované byly a další fáze už v jejich případě prostě není možná.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Tohle do kontejneru na sklo rozhodně nepatří

Zelené a bílé kontejnery se v drtivé většině případů využívají jako odkladiště pro prázdné lahve od alkoholu nebo nealkoholických nápojů, které v obchodech nelze vrátit. Lidé do nich ale občas umístí také nádobí z porcelánu, prasklé žárovky nebo rozbitá zrcadla. Každá z těchto zmíněných věcí by však měla skončit úplně někde jinde, takže pokud jste dosud konali jinak, raději to přehodnoťte.

Tohle do kontejneru na plast patří, ale…

Plasty jsou v současné době asi nejpalčivějším problémem této planety. Na internetu můžete objevit spoustu videí a fotografií, které dokládají škodlivost plastových obalů či lahví od nápojů. Jejich třídění (ne-li úplné zrušení) v koších na tříděný odpad je tedy opravdu hodně důležité. S potěšením musíme říci, že Češi tento odpad třídí zdárně. Občas ovšem skládají PET flašky a další věci do zvláštních balíčků, aby tak ušetřili místo. Tím ovšem znemožňují jakoukoli další manipulaci a odpadky tak ve výsledku končí jako komunál. I na to si proto dávejte větší pozor.

Náhledové foto: Pixabay

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.