Zkontrolujte si bankovky v peněžence, některým končí platnost

peníze

Čas od času se stává, že stát prostřednictvím své centrální banky rozhodne o tom, že ta či ona bankovka již z nějakého důvodu nevyhovuje požadavkům doby a stáhne jí z oběhu, resp. ukončí její platnost. A právě takový okamžik teď čeká i nás v České republice. Jaké bankovky již nebudou platit? A co dělat, pokud je v peněžence přece jen objevíte?

Konec platnosti

Česká národní banka upozorňuje na končící platnost některých českých bankovek. Proto si zkontrolujte ty, které máte v peněžence. Které konkrétní starší vzory bankovek budou brzy končit? Vyřazení z provozu se týká hned několika papírových bankovek, především pak těch vydaných od roku 1995 do roku 1999.

Platná nebude například papírová stokoruna z roku 1995, platný vzor bude tedy již jen ten, který byl a je u bankovky téhož obsahu z roku 2018. To stejné platí i pro bankovku v hodnotě 200 Kč, platný bude vzor z roku 2018. Jiné je to u bankovky v hodnotě 5000 Kč. V jejím případě budou platit vzory z roku 1999 a 2009. Ze starších vzorů tedy bude platná pouze bankovka v hodnotě 5000 Kč.

peníze

Foto: Pixabay

Konec platnosti nastává právě teď

Není ale přímo nutné kontrolovat u bankovek data a porovnávat je s uvedenými vzory. Obecně lze říci, že platné bankovky budou ty, které mají široký stříbřitý pás, který při natáčení mění svoji barvu. U starých bankovek je tento ochranný pruh úzký a barvu nemění. Novější tipy bankovky mají tento pruh podstatně silnější a jeho barva se při naklonění mění z hnědofialové na zelenou.

Platnost uvedených bankovek končí již 30. června tohoto roku. V praxi to tedy znamená, že s nimi již nemůžete platit od prvního července roku 2022. Je bankách je možné vyměnit neplatné bankovky nejpozději do konce června roku 2024. Po uplynutí této doby bude nadále možné vyřešit výměnu peněz, avšak již jen v České národní bance.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/finexpert/sporime/nektere-bankovky-prestanou-brzy-platit-kdy-jim-konci-platnost-a-co-presne-delat-1390854

 https://www.mesec.cz/clanky/nektere-bankovky-na-konci-cervna-prestanou-platit/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.