Život od výplaty k výplatě: Víme jak ušetřit

Pokud se i vás týká přežívání od jedné výplaty k té druhé, a na konci měsíce vám již skoro nic nezbývá, tento text je pro vás. Dnes se totiž zaměříme na tipy, kde ušetřit při každodenním provozu domácnosti. Pojďme tedy na to!

Zamyslete se, kde utrácíte a udělejte si přehled

Až třetina dotázaných Čechů si vůbec nevede záznamy o svém rodinném rozpočtu. Přitom nemusíte mít žádné propracované dokumenty. Jen si například každý měsíc zkuste sepsat za co jste utráceli. Nad soupisem se pak lépe zamyslíte a popřípadě objevíte položky, které se vám budou zdát zbytečné. Pokud si však nechcete vše dlouho psát, můžete využít některou z mobilních aplikací. Až budete mít nějaké záznamy o svých nákupech za například několik týdnů, již je můžete vyhodnocovat.

Osekání zbytečností

Pokud si pak výdaje projdete, určitě se vám budou zdát některé výdaje zbytečné. A to si v případě, že opravdu žijete od výplaty k výplatě, dovolit nemůžete. Zbytečnosti tedy osekejte nebo je nahraďte levnějšími variantami. Cílem by mělo být vytvoření alespoň malého obnosu rezervy či peněz navíc.

Pravidelné odkládání a stanovení cílů

Vždycky se lépe šetří, když mýte nějakou motivaci. Ta bude asi nejčastěji ve formě nějaké vysněné položky, na kterou si chcete peníze našetřit. Ať už je to dovolená, různé nástroje nebo třeba auto. Při stanovení cíle si tedy řekněte, kdy chcete nákup realizovat. Poté uvidíte, kolik musíte odkládat. Díky sestaveným přehledům uvidíte, kolik si můžete pravidelně odkládat. Čiňte tak pokaždé a nevynechte ani měsíc. Pokud vás volné peníze lákají k utrácení, vytvořte si například trvalý příkaz a posílejte si je jinam. Například na druhý běžný účet nebo třeba na účet spořící. Na částkách asi moc nevyděláte, ale alespoň je budete mít jinde než na účtu, z kterého kryjete svůj běžný provoz domácnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *