Kolik peněz člověk potřebuje, aby byl šťastný?

Štěstí

Že málo, nebo naopak příliš? Ano, tušíte správně, odpovědí bychom bez problémů našli hned několik. Každý člověk to má jinak. To by ale nesměli existovat lidé, kteří se snaží výzkumy zjistit, jak by to skutečně bylo. My se v následujících řádcích zaměříme na data z výzkumu Gallup World Poll, která jsou do jisté míry pozoruhodná. Ne, určitě si za peníze nikdo štěstí nekoupí, nicméně u výsledků se lze alespoň pobavit a získat námět pro diskuzi, což je ostatně i cílem tohoto článku.

Kolik tedy komu stačí?

Analyzovala se celkem dvě kritéria, a to komplexní životní spokojenost a takzvaný emoční blahobyt. V každém případě je třeba říct, že obyvatelům Střední Ameriky údajně stačí vydělat 35 000 dolarů ročně k tomu, aby byli spokojení. V Austrálii by se ovšem nespokojili ani s trojnásobnou sumou! Lze tedy říct, že lidé žijící v Latinské Americe potřebují k životu vcelku málo. Samozřejmě to ovšem nelze paušalizovat.

Kde jsou vcelku skromní?

Co se týká hodnocení života, pak netouží po nijak extrémně vysokých platech třeba lidé ze Skandinávie a Balkánu. Dále se jedná o obyvatele východní Asie a právě oblastí Střední Ameriky. Vědci se domnívají, že důvod je vcelku jasný. Čím více peněz člověk vydělá, tím vyšším požadavkům zaměstnavatele musí čelit. Logické, nicméně ne nijak příjemné.

Jde vůbec najít zlatou střední cestu?

Známé rčení praví, že za peníze si štěstí nekoupíte. My dodáváme, že mu ale lze takto jít alespoň trochu naproti. Najít zlatou střední cestu je nesmírně náročné. Často se člověk nakonec k penězům dopracuje, nicméně na to, aby si je dostatečně užil, už poněkud nezbývá volného času. Dost dobře se tak může nakonec stát, že se nakonec stanete otroky vlastních vydělaných finančních prostředků. To taky není ideální. Každý to má zkrátka jinak a nějaký výzkum rozhodně relevantní závěry neposkytne.       

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.