Zhodnotit úspory? Poradíme, jak na to!

Pokud přemýšlíte, jak nejlépe šetřit a zároveň chcete vámi našetřené částky efektivně zhodnotit, je tu pro vás právě tento text. Podíváme se na několik rad, které vám v tomto ohledu mohou pomoci a vaše úspory rozšíří. Pojďme na to!

Garance úroku znamená nulový risk?

Mnoho lidí nechce riskovat, a tak raději vyberou takový spořící produkt, který vlastně spočívá v tom, že odevzdáte peníze na určitý čas, a poté získáte částku zvýšenou o stanovený a garantovaný úrok. Je to však nejlepší varianta? Mnoho lidí si však neuvědomuje, že je zde pořád riziko. Velká neznámá v podobě inflace. V této době lze o ní říci, že díky politice ČNB je téměř stejná, pohybuje se okolo 2 – 2,5 %, což je také strategický cíl centrální banky. Většina garantovaných úroků však nepřesáhne tuto hranici, a pokud ano, jen o nějaké ty desetiny procenta. Garantovaný úrok je tedy dobrý, avšak většinou ne úplně výhodný.

Při investování rozložte riziko

Chceme-li tedy od našeho investování více, budeme muset více riskovat. Správný analytik či poradce vám však řekne tuto jednoduchou alfu omegu investování – rozložte riziko tak, abyste jej prakticky minimalizovali. Diverzifikujte formy investic. Vytvořte skupiny částek a rozložte je dle produktů i v čase. Tak se vám podaří efektivně snížit riziko. Důležitá je také finanční rezerva, která může sloužit i pro případ, že by právě jeden článek z vaší investiční mozaiky vypadl.

Dlouhodobé investice

Pokud plánujete zhodnocovat vaše prostředky v horizontu šesti a více let, jedinou dobrou volbou je forma akcií. Hlavní složky vašich dlouhodobých rezerv by tedy měly být právě tyto cenné papíry. Jsou to právě akcie, které, jako jediné, dokáží ochránit vaše peníze před inflací. Jejich zhodnocení je vysoké. Riziko tím pádem také, ale to minimalizujete dlouhodobostí. Při dobrém mixu je totiž výsledné průměrné zhodnocení i tak dost solidní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *