Jaké existují přestávky v práci?

Poskytnout zaměstnancům přestávku v práce je povinností každého zaměstnavatele. Ten se také může rozhodnout, jestli bude tato přestávka placená nebo ne. Jaké jsou podmínky pro přestávky v práci a jaké jsou povinnosti zaměstnance, jestliže má placenou přestávku? Na celkovou problematiku přestávek se podíváme v tomto článku.

Nárok na přestávku v práci

Nárok na přestávku v práci má zaměstnanec vždy po max. 6 hodinách nepřetržité práce v délce 30 minut. Přestávka je určená v zákoníku práce. Pro mladistvé (osoby do 18 let) je nutné poskytnou přestávku již po odpracovaných 4,5 hodinách. Přestávka je poskytována z toho důvodu, že výkonnost zaměstnance, který pracuje bez přestávky, klesá. Vzniká tak riziko, že zaměstnanec udělá méně práce a navíc si může i ublížit.

Neplacené přestávky v práci

Přestávka v práci je zpravidla neplacená. Zaměstnanec si ji tedy musí napracovat. Zároveň nesmí být přestávka na začátku ani na konci pracovní doby. Z tohoto důvodu osoba, která pracuje 8 hodin denně, musí ve skutečnosti v práci strávit 8,5 hodiny – z čehož právě půlhodina patří přestávce v práci. Přestávka se skládá z části na jídlo a z části na oddech.

Placené přestávky v práci

Placené přestávky v práci mají osoby, které nemohou svou práci přerušit. Takovým je zajištěna alespoň přiměřená doba na oddech a jídlo. Taková přestávka se pak započítává do pracovní doby. Zaměstnanec si má možnost na pracovišti oddechnout a najíst se, není ale možné, aby své pracoviště opustil (popřípadě jej předal jiné oprávněné osobě). Jedná se například o práci, kterou provádí pouze jedna osoba (například hlídač, recepční nebo vrátný).

Bezpečnostní přestávky v práci

Bezpečnostní přestávku zajišťuje zaměstnavatel, aby tak předešel ohrožení zdraví a bezpečí svých zaměstnanců. Jedná se o zaměstnance, kteří se živí například zvedáním těžkých břemen, řízením motorových vozidel, a další práce, které jsou jednotvárně a jednostranně zatěžují organismus. Bezpečnostní přestávky jsou považovány za výkon práce, a proto jsou placené.

7 komentářů

 1. milsti@seznam.cz'Milan Odpovědět

  Dobrý den,máte tam chybu a to: po 6ti hodinách! Správně je max po šesti odpracovaných hodinách!! A min.,je myslim po dvou hodinách.

 2. Jfdghtd@scgg.cz'Ruda Odpovědět

  15 minut na jidlo, 15 minut na oddech. Ale nadrizeni si davaji jidlo i nohy na stul kdy se jim zachce. Neplacena prestavka je podle me vydirani. Ale co, v některých tovarnach zamestmanci musi nosit pleny, protoze nesmi ami ma zachod. Zakony jsou jen pro bohate.Zbytek nikoho nezajima.

  1. crashpc@seznam.cz'Petr B. Odpovědět

   Ruda: Přestávku si vyjednejte u pohovoru. U některých zaměstnavatelů jsem zažil zrůdné otrocké vydírání, u jiných proběhla dohoda. Pokud někomu vyhovuje nosit pleny, tak má asi na takovou práci právo, stejně jako má právo odejít ten, komu to nevyhovuje. Nohy na stůl jsem ještě nikoho dávat neviděl, ale nepracovat o oficiální pracovní dobu ano. Viděl jsem ale také protislužby, za které si to jedinec mohl dovolit. Ten kdo to nevidí, nezná situaci, a může pak křivě závidět, i když spíš není co.

 3. colombo.dj@centrum.cz'Vašek Odpovědět

  Přestávku mají tak maximálně ve fabrikách. Pracuji v dopravě a frmol je tak veliký, že za celý týden nemám jedinou přestávku, protože na to není čas !!!!! Na nějakém pohovoru jak tady píše pisatel si každý může domluvit co chce, ale praxe je mnohdy úplně jiná.

  1. crashpc@seznam.cz'Petr B. Odpovědět

   Vašek: I to je volba. Nemyslete si, že jsem taky nedělal nějaké nestandartní věci, ale bylo by zdravé, kdybyste se u toho i rozhodnul, zda to děláte svobodně, nebo zda to nemáte za potřebí. Je plno jiných pracovních pozic nebo zaměstnavatelů, kde toto trpět nemusíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *