Jaké existují přestávky v práci?

Poskytnout zaměstnancům přestávku v práce je povinností každého zaměstnavatele. Ten se také může rozhodnout, jestli bude tato přestávka placená nebo ne. Jaké jsou podmínky pro přestávky v práci a jaké jsou povinnosti zaměstnance, jestliže má placenou přestávku? Na celkovou problematiku přestávek se podíváme v tomto článku.

Nárok na přestávku v práci

Nárok na přestávku v práci má zaměstnanec vždy po max. 6 hodinách nepřetržité práce v délce 30 minut. Přestávka je určená v zákoníku práce. Pro mladistvé (osoby do 18 let) je nutné poskytnou přestávku již po odpracovaných 4,5 hodinách. Přestávka je poskytována z toho důvodu, že výkonnost zaměstnance, který pracuje bez přestávky, klesá. Vzniká tak riziko, že zaměstnanec udělá méně práce a navíc si může i ublížit.

Neplacené přestávky v práci

Přestávka v práci je zpravidla neplacená. Zaměstnanec si ji tedy musí napracovat. Zároveň nesmí být přestávka na začátku ani na konci pracovní doby. Z tohoto důvodu osoba, která pracuje 8 hodin denně, musí ve skutečnosti v práci strávit 8,5 hodiny – z čehož právě půlhodina patří přestávce v práci. Přestávka se skládá z části na jídlo a z části na oddech.

Placené přestávky v práci

Placené přestávky v práci mají osoby, které nemohou svou práci přerušit. Takovým je zajištěna alespoň přiměřená doba na oddech a jídlo. Taková přestávka se pak započítává do pracovní doby. Zaměstnanec si má možnost na pracovišti oddechnout a najíst se, není ale možné, aby své pracoviště opustil (popřípadě jej předal jiné oprávněné osobě). Jedná se například o práci, kterou provádí pouze jedna osoba (například hlídač, recepční nebo vrátný).

Bezpečnostní přestávky v práci

Bezpečnostní přestávku zajišťuje zaměstnavatel, aby tak předešel ohrožení zdraví a bezpečí svých zaměstnanců. Jedná se o zaměstnance, kteří se živí například zvedáním těžkých břemen, řízením motorových vozidel, a další práce, které jsou jednotvárně a jednostranně zatěžují organismus. Bezpečnostní přestávky jsou považovány za výkon práce, a proto jsou placené.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.