Zelená energie vázne: Německé chyby táhnou Evropu ke dnu

zelená energie

Green Deal. Sousloví, které už několik let hýbe celou Evropou a v podstatě i světem. Přechod na zelenou energii je opravdu nasnadě a rozhodně se nejedná o nijak špatnou myšlenku. Jen je třeba být na všechno dokonale připravený. Nyní se ukazuje, že Německo určitě připraveno nebylo a není. Proč a z jakého důvodu je právě Německo jakousi sankční brzdou ve vyjednávání s Ruskem? Vždyť jsou to právě Němci, kteří se nejvíce brání uzavření kohoutků s plynem, jenž přitéká z Ruska. Ze země, jejíž prezident rozsévá smrt na Ukrajině.

Němečtí zelení fanatici se přepočítali

Jednoznačně. Vždyť došlo k uzavření 14 jaderných reaktorů o celkovém výkonu 21 TW. Jedná se fakticky o čtyřnásobek toho, co vyprodukují Temelín a Dukovany zároveň. Aktuálně Němcům prostě tato energie musí chybět. Nahrazují ji plynovými elektrárnami. I proto ceny této komodity vyletěly závratně nahoru. Navíc plyn teče z Ruska a Německo ho nezbytně potřebuje. Evropská unie je kvůli Green dealu a Energiewende závislá na Rusko z neuvěřitelných 30 až 40 %! Cesta k úplné nezávislosti bude trvat zhruba 10 let. To je z hlediska aktuálního konfliktu více než dost.

Hlavně nenaštvat Kreml

Aktuální politika Německa k tomuto jasně velí. Vždyť Berlín nechtěl uzavírat ani Nord Stream 2 a na Ukrajinu nejprve poslal pouze helmy. Němci si mysleli, že energetická politika nemá s válkou vůbec nic společného. Hodně se mýlili a kamarádíčkování Angely Merkelové s Putinem vzalo postupně za své. Rusko už tehdy pomaličku stupňovalo svou agresi. Ta tehdy byla jen skrytá.    

Výdaje na zbrojení se v Německu zvyšovat neměly

Fakt, že se Německo nebylo ochotné zvyšovat výdaje na obranu, je vcelku vysvětlitelný. Vždyť Německo bylo viníkem obou světových válek. Angela Merkelová jasně deklarovala, že lidé nemohou odmítnout pomoc obětem válek. Její vítací politika je ostatně více než známá. Politika Německa má ovšem dopad na celou Evropskou unii, jejíž jsme součástí.

Zdroje info:https://www.cleanenergywire.org/news/germanys-green-recovery-efforts-fail-reach-eu-minimum-share-analysis 
https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-nemecke-nestesti-alex-svamberk-40390182

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.