Rusové přijdou o luxusní auta

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhnou brzy tři týdny. Rusko se potýká s nespočtem problémů jak na bojišti, tak doma. Zatímco v tom prvním případě je to výsledek heroického odporu ukrajinské armády a obyvatel, v tom druhém jsou za velkou část problémů zodpovědné západní ekonomické sankce. K těm stávajícím přibývají stále nové a nové. Nyní již pravděpodobně nebude možné vyvážet do Ruska luxusní automobily a některé další položky.

Symbolická, ale přesto významná sankce

Aktuální evropský návrh počítá se zastavením vývozu automobilů s cenou nad 1,25 milionu korun, lodí, letadel a motocyklů. Je zřejmé, že právě tento konkrétní návrh nemá na rozdíl od mnoha jiných na Rusko ekonomický dopad, jeho síla tkví ale právě v oné symbolice.

Rusové si ročně koupí asi 2 procenta z celosvětového prodeje luxusních aut. Automobilky jako Porsche, BMW nebo třeba Ferrari už ale samy vývoz do Ruska zakázaly, a navíc se zdá, že rostoucí poptávka po luxusních vozech v dalších částech světa bude ztráty z Ruska kompenzovat.

Ruská smetánka byla známá tím, že své bohatství ráda dávala na odiv, často právě prostřednictvím aut. Nyní jim Evropa říká dost, žádná další luxusní auta již od nás neuvidíte.

maseratiFoto: Pixabay

Automobilky již k ústupu zavelely

Již bylo řečeno, že pro výrobce automobilů se pravděpodobně nebude jednat o nikterak významný zásah do firemních financí. Automobilky koneckonců již v prvních dnech ruské agrese oznamovaly odchod z ruského trhu jako na běžícím pásu.

Naopak, autosalony v Rusku se přidají k mnoha dalším obchodům, které jsou dnes již kompletně prázdné a jejich rolety zatažené. Rusko zkrátka samo sebe vmanévrovalo do pozice, kterou lze srovnat snad jen se Severní Koreou. A v ní není pro luxusní auta místo.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/eu-sankce-rusko-luxusni-auta-znacky-obleceni.A220314_143639_eko-zahranicni_rie
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-14/eu-mulls-russia-export-ban-on-cars-worth-more-than-50-000-euros

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.