Žebříček: Za jak dlouho v ČR založíte firmu

Úřad práce

Byla prezentována nová data, která ukazují, jaké je v Česku podnikatelské prostředí. Mimo jiné se zabývají otázkou, za kolik dní lze v Česku v nejlepším možném scénáři založit firmu. Jak si myslíte, že si v tomto srovnání s ostatními státy stojíme?

25 dní na založení firmy

Jaké je tedy České podnikatelské prostředí ve vztahu k ostatním státům Evropské unie? Výsledky indexu prosperity Česka hovoří jasně, bohužel však v náš neprospěch. České prostředí pro podnikání patří k nejhorším v Evropě. Dokonce zde máme nejdelší dobu, za kterou si lze založit firmu. To u nás stihnete minimálně během 25 dní, což je poslední místo v Unii.

Nejlépe je na tom Švédsko a Finsko

Naopak ve Skandinávských zemích je situace jiná. Například ve Švédsku a Finsku se nebývale daří start-upům, efektivně se zde vybírá daň z přidané hodnoty a jsou zde nízké ceny elektřiny. Poslední faktor je do jisté míry zapříčiněn vysokému podílu obnovitelných zdrojů energie. V unijním srovnání indexu prosperity dopadají špatně východoevropské země, a právě kvůli tomu, zdá se, že patříme stále na Východ. Alespoň v kontextu těchto výsledků. Česko se totiž umístilo na 21. místě z 27. Úplně nejhorší v Evropské unii jsme právě v délce zakládání podnikání. Evropský průměr počtu dní potřebných k založení firmy je dle Světové banky 12, my máme více jak dvojnásobek.

Start-upy nás mohou přenést od montoven k mozkovnám

Možná se vám to zdá již jako klišé, je pravda, že tato zkratka je všemi nadměrně používána. Něco na tom však je. Česko je stále montovnou, co se průmyslu týče. Změnit to může podpora technologických start-upů. Právě v počtu start-upů jsme na tom však také špatně a náš počet odpovídá právě 21. místu z 27. Je zde 131 start-upů na milion obyvatel. Přitom zvýšení tohoto počtu nás může od zmíněných montoven převést k mozkovnám, tedy technologickému více sofistikovanému odvětví s vyšší přidanou hodnotou. Znalostní ekonomika, ke které bychom měli dospět, se totiž výrazně podílí na HDP daných zemí a pomáhá ke zvýšení konkurenceschopnosti celého trhu.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/437351-firmu-zalozite-za-25-dnu-cesko-podnikani-nepreje-novy-zebricek, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-byrokracie-dusi-byznys-kvuli-ni-se-v-cesku-podnika-skoro-nejhur-v-evrope-216535

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.