02_mhd

Zdražuje Pražská MHD i P+R

Krátkodobé jízdenky do pražské MHD stejně jako jednotlivé jízdenky či lanovka na Petřín v Praze od srpna podraží. Stejně tak se zdraží poplatky za záchytná parkoviště – takzvaná parkoviště P+R (Park and Ride). Přinášíme vám přehled toho, co se od srpna mění. Pojďme tedy na to!

Zdražení jízdenek na MHD

Od 1. srpna 2021 podraží v Praze krátkodobé jízdné. Za jednu třicetiminutovou jízdenku pro pásmo P, 0 a B) zaplatíte 30 Kč. Do této doby to bylo 24 Kč. Za devadesátiminutovou jízdenku pak dáte místo 32 Kč 40 Kč. Celodenní jízdenka, tedy jízdenka na 24 hodin pak bude dražší o 10 Kč. Od srpna za ni totiž dáte 120 Kč místo dosavadních 110 Kč. Nakonec třídenní jízdenka podraží z 310 Kč na 330 Kč.

Praha jízdenky

Zdroj infografiky – PID

Změna u SMS jízdenek

Zdražovat se budou také jízdenky objednané skrze SMS. Za třicetiminutovou zaplatíte 31 Kč a devadesátiminutovou 42 Kč. Ceny za celodenní a třídenní SMSM jízdenky se pak nebudou lišit od cen těch papírových.

S jednorázovou jízdenkou se již na Petřín nedostanete

Změnu zaznamená i cestování na Petřín. Do této doby šlo využít pro lanovku MHD jízdenku. Od srpna však zde již nebudou platit krátkodobé jízdenky pro pražskou MHD. Nyní bude zavedeno jednorázové vstupné za 60 Kč. Předplacené kupony a jízdenky s platností alespoň 24 hodin se však nadále budou vztahovat i na petřínskou lanovku. Zdraží i autobus Airport Express. Z 60 Kč na 100 Kč.

Zvýšení cen na parkovištích P+R

Hodně si připlatí také řidiči, kteří využívají pražská záchytná parkoviště – takzvané Park and Ride. Od srpna se u hlídaných parkovišť na okraji prahy zvyšuje poplatek z 20 Kč na 50 Kč. U parkovišť, které se nacházejí blíže centru Prahy (tedy P+R Holešovice, Ládví, Kongresové centrum a Skalka) se zvyšuje poplatek na 100 Kč. U nehlídaných P+R zůstává cena nulová. Jen pokud však řidič nepřekročí 12 hodin.

Praha ceny P+R

Zdroj infografiky – PID

 

Zdroj: Pražská integrovaná doprava
Náhledové foto – Pixabay

Sdílet

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. Jaroslav Odpovědět

    Od pirátského vedení magistrátu (a koaličních partnerů) nebylo možno nic jiného očekávat. Pouze další krok ke ztížení života v Praze včetně návštěvníků tohoto města. Pražanům už darovali zvýšení daně z nemovitostí, parkovného v parkovacích zónách…..

  2. Martin Odpovědět

    Všude na světě se MHD zlevňuje aby se co nejvíc omezila individuální doprava.

    V Praze se totéž řeší zdražením parkoviště…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *