Kávu i další potraviny čeká kvůli počasí brzké zdražení

01_kava

Bývalý operní mistr nabízející všem okolo „výbornou brazilskou kávu“ se stal jednou z ikonických postav české kinematografie. Známá scéna ale jž brzy může dostat nový kontext, neboť i tak běžnou věc jako je káva čeká pravděpodobně brzy zdražení. Mohou za to stále intenzivnější výkyvy počasí, mimo jiné i právě v Brazílii. Káva ale není jedinou komoditou, které se to týká, ve skutečnosti lze problémy s pěstováním plodin či chováním zvířat pozorovat u velké části zemědělců po celém světě.

Stále častější extrémy

To, že počasí v některém období zemědělcům nepřeje, je vcelku běžnou věcí. V posledních letech však pozorujeme něco jiného, než lokální problémy malé části zemědělců. Po celém světě je patrný trend stále častějších extrémů, ze kterých se pomalu stává standard. Stačí si jen projít bilanci za letošní rok. Zmíněná Brazílie si letos prošla nejprve neobvyklými mrazy, poté katastrofálními suchy. Se suchem, které se v oblasti Kalifornie či Oregonu mění v apokalyptické požáry, se potýkají též ve Spojených státech a Kanadě. V Německu a Belgii udeřily povodně historických proporcí, francouzským vinařům zničily velkou část úrody mrazy, které udeřily po netypicky brzkém oteplení. Běžnému stavu se vymykající záplavy ničily úrodu i chovy domácích zvířat v Číně. Problémy toho či onoho typu se týkají i celé řady dalších regionů.

01_sucho

Foto: Pixabay

Dražší potraviny

Uvedené fenomény mají za důsledek hladomory v nerozvinutých oblastech světa a zdražování potravin v těch rozvinutých. Pokud budou současné trendy pokračovat – a vzhledem k tomu, že podle vědců je zdrojem extrémů především klimatická změna, současný stav se jen tak zpět nevrátí – budou zemědělství a produkce potravin pod stále větším tlakem. Dlouhodobé důsledky lze jen těžko přesně odhadnout a budou se promítat i do všech ostatních oblastí lidské činnosti. Dlouhodobý trend je důležitý i pro všechny malé i velké obchodníky na trzích s komoditami.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.