Zdražování potravin: Za které si letos připlatíme více?

V letošním roce nás podle expertů čeká vysoká inflace a zdražování. Když k tomu přidáme pandemii, zdá se, že rok 2022 bude velmi náročný. Kromě potravin, které asi zajímají nejširší škálu lidí, podražily také ceny plynu, nemovitostí, i ceny, které musíme zaplatit řemeslníkům zejména za stavební práce. Zdražování potravin může znamenat, že lidé budou vybírat zboží spíše podle cenovky, než podle kvality, jak vyplývá z průzkumu společnosti KPMG.

Důvody zdražování

Zdražují se především zemědělské produkty a z nich vyrobené výrobky. Důvodů je hned několik. V první řadě to jsou rostoucí náklady na lidskou práci, které souvisí také s opatřeními, která musela být přijata v rámci celosvětové pandemie. Dalším faktorem může být tlak veřejnosti na používání nákladnějších pesticidů, které tolik nepoškozují životní prostředí. Připlatit si můžeme také za obaly, ve kterých se potraviny prodávají, a v neposlední řadě je potřeba zaplatit také za energie, u nichž došlo k rapidnímu růstu cen.

Salát ledový

Ledový salát se v září 2021 prodával za 22,79 Kč. To je meziroční nárůst o více než 64 %. Tato cena ovšem nemusí být konečná. Jak se zdá cena ovoce i zeleniny, včetně ledového salátu, bude i nadále růst.

Ledový salát

Foto: Pixabay

Rajčata

Na druhém místě v meziročním srovnání se umístila právě rajská jablíčka. Ta oproti loňsku podražila o 58 %. Důvodem růstu jejich cen může být vyšší podíl rajčat, která jsou pěstována ve sklenících – což je samozřejmě nákladnější metoda pěstování.

Rostlinné máslo

Rostlinné máslo čili margarín podražil v meziročním srovnání o 20 %. Také některé další oleje a tuky, včetně řepkového a slunečnicového oleje, podražily o 14 %.

Cibule

Cibule je základem české kuchyně – dáváme ji jako základ do celé řady pokrmů. Ani ona se ale nevyhnula zdražení. Meziročně jsme si za ni připlatili o téměř 17 % více, než v září roku 2020. Tentokráte jsou na vině špatné podmínky pro pěstování – přílišné vlhko kořenové zelenině zkrátka nesvědčí.

Banány

Také za banány jsme si museli připlatit – jejich cena vzrostli asi o 12 %. Jiné ovoce, jako jsou jablka, pomeranče nebo citrony, ale na druhou stranu zaznamenali snížení ceny. V případě citronů došlo k poklesu ceny až 20 %.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/top-nejdrazsi-potraviny/r~452a44fc30ae11ec8a900cc47ab5f122/

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.