Trh s hypotékami čeká ochlazení. Sazby se ke konci roku 2022 zřejmě přiblíží 7 procentům

Po nebývale nízkých úrokových sazbách, kdy bylo možné získat hypoteční úvěr s úrokem klidně i pod 2 procenta, přichází poměrně citelné ochlazení. Jenže ceny nemovitostí jdou stále nahoru, což znamená, že pořízení vlastního bydlení bude do budoucna ještě více problematické. Jak to vypadá s úrokovými sazbami za hypotéku pro následující rok 2022?

Odpověď na zvyšování sazeb centrální bankou

Konečné ceny hypoték, které jsou poskytovány koncovým zákazníkům, vychází především z toho, jaký úrok nastaví centrální banka. A ta po vlně příjemné levnosti zavelela k utažení otěží, což se poměrně rychle projevilo nárustem sazeb na téměř dvojnásobek ze 2 na 4 procenta v průběhu roku 2021. V prvním kvartálu roku 2022 má tato tendence dále pokračovat a sazby by měly narůst až na 5 až 6 procent.

Za všechno může inflace?

Velký vliv na značném nárůstu úrokových sazeb u hypotečních úvěrů má především inflace. Právě na jejím tempu závisí i další vývoj. Někteří se totiž obávají, že by v lednu a únoru 2022 mohla inflace atakovat až 10 procent. A to by mohlo sazby zvednout přinejmenším o další jedno procentu. Nejvyšších čísel by tak úroky mohly dosáhnout zhruba v polovině roku 2022. Možným reálným scénářem tak je, že na konci roku budou úrokové sazby klidně i vyšší než 7 procent. I to by ale bylo při současném tempu inflace poměrně výhodné pro pořízení nemovitosti.

Jak se růst úroků projeví na trhu s nemovitostmi?

Už několik let se marně čeká na pokles a korekci cen nemovitostí, které jsou vysoko. Jenže ani tentokrát to nevypadá, že by se toto přání splnilo bez ohledu na rychle rostoucí ceny hypotečních úvěrů. Velkou část kupujících totiž stále tvoří investoři. Případné zlevnění tak pravděpodobně dopadne především na horší nemovitosti v méně populárních lokalitách. Aktuální sazby kolem 4 až 5 procent však byly dříve naprosto běžné, jen si na ně lidé musí znovu zvyknout. Otázka tak spíše bude, do jaké výše se úroky vyšplhají.

Zdroj info: Videobydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.