Zdražování potravin se zatím nezastaví

supermarket

Na podzim začalo být patrné co, o čem se mluví již nějakou dobu: potraviny budou patřit mezi ty komodity, jichž se dotkne zdražování. Růst cen již nyní pociťuje prakticky každá domácnost a příliš optimistický není bohužel ani výhled do blízké budoucnosti. Potraviny budou totiž pravděpodobně zdražovat i nadále.

Růst až 10 procent

Ceny potravin poletí u některých prodejců nahoru až o desetinu své stávající ceny. Navyšování cen úzce souvisí se zdražováním energií a také obalové materiály, do kterých se potraviny balí, jsou čím dál tím dražší, stejně jako suroviny, ze kterých se vyrábí. Prudce nahoru stoupá i cena dopravy. Situace na trhu práce nutí prodejce navyšovat platy zaměstnanců a přidávat jim i na benefitech. To vše má negativní celkový dopad na konečnou cenu jednotlivých potravin.

Potraviny

Foto: Pixabay

Co bude dál?

Zdražování bude pokračovat i nadále. Prodejci sice hledají alespoň do určité míry možnosti domluvy s dodavateli, aby se cena pro spotřebitele tolik nezvyšovala, ale určité parametry jsou zkrátka objektivní a mají globální původ. Zdraží-li se obal na mléko které chce obchodník prodat, a k tomu je dražší nafta do nákladního auta, které bude mléko rozvážet, je prostě logické, že se navýší celková cena za mléko.

Existují však i společnosti, které jsou naopak ke zdražení zdrženlivější a nechtějí zdražovat znovu poté, co to již letos a minulý rok udělaly. I minulý rok byly totiž některé firmy nuceny ceny navyšovat. Otázkou je, jak dlouho budou potom prodejci schopni tento přístup udržet. Situace na světových trzích s energiemi i materiály se totiž ještě nějaký čas nezlepší.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/finexpert/nakupujeme/nekteri-vyrobci-potravin-v-cesku-se-chystaji-zdrazit-az-o-desetinu-1384324

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.