Konec fixace hypotéky příští rok – Co může znamenat

uroky-rust

V letech od 2016 a 2017 byly úrokové sazby hypoték ještě relativně nízké. Není tedy divu, že pokud jste čerpali v těchto letech hypotéku, nechali jste si zafixovat úrok na pět let. Letos či příští rok vás již potkal nebo potká konec fixační doby úrokové sazby hypotéky. Co můžete od změny očekávat?

Až desítky tisíc domácností

Tato výše popsaná situace se může týkat až desítek tisíců domácností. Některé z nich si sjednali nový úrok už loni při takzvané dopředné fixaci, avšak většinu tato změna teprve čeká. Ti, kteří tedy zažijí změnu úrokové sazby ještě letos nebo v příštím roce, tak mohou být zaskočeni změnou úroků. Úrokové sazby jdou totiž nyní, i kvůli politice České národní banky, nahoru.

Úrok do 4 %? Ještě dobrá situace

Pokud po fixaci dostanete úrok na vaši hypotéku ve výši 3,3 % jste ještě v dobré pozici. Každý úrok do 4 % bude v této situaci ještě výhodný. Nelze se však divit, pokud na tak výhodný úrok nedosáhnete. Obecně lze říct, že každý úrok pod inflací je v této situaci vlastně dobrá varianta. Nyní je inflace 5,8 %. Inflace se docela dost brzy dostane i k 6 nebo 7 %. V tomto ohledu nelze očekávat, že by se úrokové sazby dostaly nad tuto hranici a byly by tedy vyšší, než je nyní inflace. Fakt, že úrok pod 4 % pro vás bude ještě dobrým východiskem, je podporován také nabídkami nových hypoték. Banky nyní nabízejí standardně hypoteční úvěry se sazbou okolo 4 %.

Co dělat při konci fixace

Pokud vám tedy příští rok bude končit fixace, určitě včas jednejte se svou bankou, jako poskytovatelem hypotečního úvěru. Pokud bude jimi nabízený nový úrok vyšší, než bude pro vás výhodné, je dobré přemýšlet o refinancování hypotéky u jiné instituce, která by vám nabídla výhodný úrok. Jak bylo již výše popsáno, slovu výhodný bude odpovídat úrok okolo 4 %. Toto refinancování nebo vyjednání úroku u stávající banky byste neměli odkládat. Dojít by k němu mělo ideálně ještě před dalším rozhodnutím bankovní rady ČNB o zvýšení základní úrokové sazby.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-bydleni-sazby-zkusenost-rady-zadost-banky.A211119_102236_pujcky_sov

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.