Zdražování energií bude letos skutečně dramatické

topeni

Fakt, že se budou české domácnosti i podniky potýkat v letošním s nezanedbatelným zdražováním, již není žádným velkým tajemstvím. Nejčastěji se přitom mluví o zdražování potravin a energií. Zvláště v případě druhé jmenované položky půjde o zdražování opravdu hodně výrazné. Co nás čeká a (velmi pravděpodobně) nemine?

Elektřina, voda, plyn…

Připravit se na zdražování budeme muset s příchodem nového roku zcela jednoznačně v oblasti energií, které porostou raketově nahoru. Elektřina, plyn, teplo a voda, resp. účty za ně, budou strašákem mnoha domácností a vlastníků domů či bytů. Zdražování není příjemné, a tak je potřeba se na výkyvy ve výši plateb co nejlépe připravit. Elektřina by měla navýšit ceny v průměru až o 17 %, plyn o procento méně, a voda by nás měla v podobě vodného i stočného vyjít o několik procent dráž na vodném i stočném. O několik stovek korun ročně nás tak bude stát mytí nádobí, praní prádla či sprchování.

V absolutních číslech však vyjde nejdráž zdražení plynu všude tam, kde se plyn využívá na vaření, na ohřev vody a vytápění domu současně. V takových případech by částka za plyn mohla dosáhnout opravdu masivní sumy, která by mohla činit až 50 000 korun ročně, tj. o tisíce korun více, než v minulých letech.

voda

Foto: Pixabay

Co s tím?

Je zřejmé, že šetření energiemi bude letos zajímat mnohem více lidí než dosud. Ti se budou zcela správně pokoušet srazit svoji spotřebu na nižší hodnoty. Pomoci k tomu mohou i zdánlivé maličkosti: lednici vždy mějte na místě, kde není vystavena přílišnému teplu, větrejte správně, tj. krátce a intenzivně vody používejte jen tolik, kolik jí skutečně potřebujete.

Šetřením lze dosáhnout toho, že dopad zdražování na domácnost bude přece jen o něco menší. Obecně ale platí, že rok 2022 bude ve znamení drahých energií a my se s tím budeme muset pro tento rok smířit.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/v-novem-roce-zdrazi-energie-teplo-i-voda-40382597

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.