Vyšší sleva na poplatníka a jiné daňové novinky

01_dane

Je zde nový rok 2022 a s ním i zvýšení daňové slevy na poplatníka. Dnes se podíváme na to, jak slevu uplatňovat, kolik v tomto roce vlastně bude činit a jaké jsou další daňové novinky tohoto roku. Pojďme na to!

Zvýšení o více jak 200 Kč měsíčně

Základní daňová sleva na poplatníka, která je určena pro všechny, kdož platí daň z příjmu fyzických osob, se od ledna 2022 zvýšila. Stejně jako minulá rok. Nyní nově činí 30 840 Kč ročně, tedy 2570 Kč na měsíc. Přitom v minulém roce činila 27 840 Kč (2320 Kč měsíčně) a v roce 2020 dělala tato sleva 24 840 Kč (2 070 Kč měsíčně). Třetí rok po sobě se tak tato sleva zvyšuje. Nyní to však vypadá tak, že alespoň na nějakou dobu budou aktuální částky konečně. Ministerstvo financí totiž se zvyšováním daňové slevy na poplatníka nepočítá.

Jak slevu uplatňovat?

Jste-li zaměstnanci, každý měsíc budete tuto slevu čerpat. Na měsíc dělá tato sleva nyní 2570 Kč a první navýšení tedy pocítíte při zdanění vaší lednové výplaty, která je splatná v únoru 2022. Pokud se bavíme o ročník zúčtování daně, která se také děje v únoru, jde o zúčtování za daňové období roku 2021, a proto se bude vycházet ještě z roční výše slevy 27 840 Kč. OSVČ nebo osoby bez zdanitelných příjmů (s příjmy například jen z pronájmu nemovitostí) uplatní slevu na dani v aktuální výši až v únoru 2023, kdy budou podávat daňové přiznání za rok 2022. Nyní ještě mají nárok jen na loňskou výši slevy. K uplatnění slevy je nutné mít u zaměstnavatele podepsaný takzvaný růžový formulář k uplatnění slevy na dani. U OSVČ to pak nutné není, základní daňová sleva je pro ně uplatňována automaticky.

Další daňové novinky

Potěšíme také rodiče. Zvyšuje se totiž také daňová sleva na druhé a další děti. Stejně tak se zvyšuje vyšší sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení. Naopak se však také zvyšuje daňová povinnost pro, kdo uplatňují takzvanou paušální daň. Platby této daně se zvyšují. Měsíční zálohu tvoří 100 Kč jako záloha na dani a zvýšené platby na zdravotní a sociální pojištění. Pro rok 2022 dělá měsíční záloha na zdravotní pojištění 2627 Kč a na sociální 2841 Kč.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/jake-danove-novinky-vam-pristi-rok-ovlivni-penezenku/ a https://www.finance.cz/539953-zvyseni-slevy-na-poplatnika-2022/
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.