Kdo by platil případnou nehodu s ukrajinským vozem

Ukrajina

 S příchodem válečných uprchlíků je na českých silnicích také více aut, které mají ukrajinskou státní poznávací značku. Z hlediska jejich pojištění to však může být problematické. Proto se dnes zaměříme na otázku, kdo by v případě nehody, v níž by figurovalo takové auto, hradil vzniklou škodu. Pojďme tedy na to!

Právní řád neumožňuje Ukrajincům auto pojistit

Kdokoli, kdo má takzvané povinné ručení, je pojištěn pro případ, kdy svým vozem způsobí jakoukoli škodu. Obecně platí, že tato škoda je pak hrazena touto pojišťovnou třetí osobě, které vznikla škoda. Dnešní právní úprava však neumožňuje Ukrajincům, kteří sem přišli kvůli válce vyvolané ruskou agresí, své auto pojistit skrze povinné ručenípojistit skrze povinné ručení. Co se tedy stane, pokud se s takovým autem střetnete a provoz ukrajinského vozidla vám způsobí škodu?

Režim – nehoda s nepojištěným řidičem

Taková situace by se řešila tak, jak se obecně řeší v případech, kdy vám škodu způsobí nepojištěný řidič. Pro tyto případy, nejen tedy v souvislosti s nynější válečnou uprchlickou vlnou, je zde garanční fond. Tento garanční fond byl zřízen a je spravován Českou kanceláří pojistitelů. Z tohoto garančního fondu jsou pak vypláceny částky, z nichž se uhrazují vzniklé škody, které způsobila nepojištěná vozidla. Takový režim by se aktuálně týkal také ukrajinských aut, které zde nejsou pojištěné, a které patří Ukrajincům, kteří prchají před válkou. U uprchlíků však nepojištění není laxností. Naopak nemají na výběr, česká právní úprava neumožňuje Ukrajincům sjednat si zdejší povinné ručení.

ČKP: Budeme hradit takové škody

Český kancelář pojistitelů se již nechala v reakci na válku na Ukrajině slyšet, že bude garanční fond bude krýt škody, které zde potencionálně mohou způsobit ukrajinská vozidla. Veronika Pavlišová z ČKP pro idnes.cz uvedla, že tato pomoc je určena lidem na dobu šesti měsíců od opuštění území Ukrajiny, nejméně však do 31. srpna 2022.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/povinne-ruceni-nehoda-nepojistene-auto-nahrada-skody.A220504_130650_poj_frp, https://www.ckp.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/158-ckp-pomuze-ukrajinskym-motoristum

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.