Zdražování a růst mezd v Česku: skutečně si polepšíme?

Mince

Pro rok 2022 nás v oblasti financí podle odborníků příliš dobrého nečeká. Můžeme se těšit na zdražování i těch nejzákladnějších položek, které potřebuje každá domácnost. Stát i některé společnosti na to reagují navyšováním mezd – nicméně zda to bude dostatečné, není jasné. Týká se zvyšování mzdy i vás?

Vyšší minimální mzda

Od ledna 2022 by měla vzrůst o 1 000 Kč, tedy na 16 200 Kč. Nižší částku byste při plném úvazku dostat neměli. Česká republika patřila v Evropské unii mezi státy, které měly v poměru k průměrné mzdě jednu z nejnižších stanovených minimálních mezd. Díky navýšení minimální mzdy by mělo dojít také k nárůstu příjmů státu na sociálním a zdravotním pojištění, a to celkem o asi 1,4 miliard korun.

KalkulačkaFoto: Pixabay

Růst zaručené mzdy

Kromě minimální roste také zaručená mzda, a to až o 2 000 Kč. Zaručená mzda je minimální částkou, kterou by jednotlivé profese měli získat při pracovní době 40 hodin za týden. Tyto profese jsou rozděleny do osmi skupin, každá skupina má zaručenou mzdu stanovenou na jiné úrovni – například švadlenky v první skupině mají zaručenou mzdu ve výši 16 200 Kč, odborníci na finanční a obchodní strategii náležející do osmé skupiny pak 32 400 Kč. Stanovuje se u zaměstnanců, jejichž mzda není sjednána v kolektivní smlouvě zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Růst platů státních zaměstnanců

Také zaměstnanci ve státní sféře se od ledna mohou těšit na navýšení mzdy. Podle toho, do jaké stupnice náleží, se mohou dočkat navýšení platu až o 6 procent.

Navýšení platů v soukromé sféře

Také některé veřejné společnosti se chystají navyšovat platy zaměstnanců – a zdaleka se to netýká jen těch firem, které zaměstnávají pracovníky za minimální mzdu. Podle průzkumu bude platy zvyšovat každá pátá firma, vzhledem k inflaci a zdražování se ale reálná mzda zřejmě sníží. Lidé budou pravděpodobně snižovat také výši svých úspor.

Zdroj info: zpravy.aktualne.cz

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.