Proč a jak si zřídit datovou schránku

mail

Datová schránka začíná být standardním způsobem komunikace se státními úřady a dalšími subjekty státní správy. Zatímco pro právnické osoby je její zřízení ze zákona povinné, pro fyzické osoby (i pro ty podnikající) je datová schránka věcí volby. Její výhody jsou však nepopiratelné. Jak konkrétně ale na takové založení jít a co vše je pro to třeba udělat?

Proč mít datovou schránku?

Datová schránka slouží k přijímání a zasílání úředních dokumentů orgánům státní správy. Výhody vlastnictví datové schránky jsou proto zřejmé. Komunikace s úřady prostřednictvím datové schránky je pro obě strany rychlejší, spolehlivější a levnější. Výsledkem je pro podnikatele nebo běžnou fyzickou osobu významná úspora času i mnohem vyšší efektivita při komunikaci s úřady.

mail

Foto: Pixabay

Zřízení datové schránky

O zřízení datové schránky pro běžnou nebo podnikající fyzickou osobu může žádat dotyčný buď osobně, anebo prostřednictvím plné moci, kterou udělí další osobě. Vlastní žádost lze realizovat několika způsoby.

Prvním z nich je osobní návštěva CzechPointu neboli „Kontaktním místě veřejné správy“. Potřeba k tomu není nic jiného než doklad totožnosti, případně (pokud není podnikatel zapsán v Registru osob) také doklad o oprávnění k podnikatelské činnosti. V tomto případě je datová schránka zřízena v naprosté většině případu okamžitě, na počkání.

Další možností je vyplnění formuláře s žádostí s ověřeným podpisem a jeho zaslání na podatelnu Ministerstva vnitra. V takovém případě je třeba počítat s tím, že zřízení datové schránky bude trvat asi tři dny.

Asi nejelegantnějším způsobem zřízení datové schránky je online, v klientském systému datových schránek. Využít lze tohoto způsobu v případě, že má žadatel zřízenu Identitu občana. Ověření totožnosti žadatele probíhá v tomto případě skrze tzv. bankovní identitu, mobilní klíč nebo třeba systém eObčanka.

V každém případě lze říci, že zřízení datové schránky není nikterak složité a rozhodně se vyplatí k němu přistoupit.

Zdroj informací: https://www.datoveschranky.info/-/zrizeni-datove-schranky-online-eidentita-bez-navstevy-czechpoint

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.