Zdražení ve školní jídelně: Rodiče si budou muset něco odpustit

školní jídelna

Navýšení ceny je patrné prakticky ve všech segmentech. Není pochyb o tom, že cena všeho možného musí nahoru. Nejčastěji se diskutuje tom potravinách. Ty potřebuje každý. Nyní na začátku školního roku podražily zcela logicky školní jídelny. Ostatně co také jiného měly dělat. Suroviny na přípravu obědů jsou dražší, takže se zvedne logicky také cena obědů. V mnohých jídelnách atakuje cena jednoho obědu 40 korun. Co to pro rodiče znamená a jde to utáhnout? 

Zdražení o 6 korun není úplně tragické

Přesně tak, pokud si tedy spočítáme přípatky na náklady na obědy pro žáka za měsíc, tak dostaneme za nějakých 20 dní navýšení o 120 korun. Rodiče si prostě dají o několik káv v kavárně méně. Případně se dá ušetřit na jakýchkoli jiných zbytných věcech. Každý normální rodič samozřejmě prvně vezme od pusy sobě. Když to napíšeme lidově, tatínek prostě nepůjde do hospody na pivo, ale dá si doma lahvové.

Všechno nemusí být tak černobílé

Jasně, existují rodiny, pro které je i takovýto zásah do rodinného rozpočtu markantní a citelný. Tyto rodiny mohou požádat o pomoc různé neziskové organizace typu Women for Women a jiné. Ostatně na stravování ukrajinských dětí se přímo vytvářely sbírky. V mnohých školách se skládali i zaměstnanci a další lidé. Výdaje na několik sociálně slabších dětí nejsou extrémní a lidé by si pomohli. Samozřejmě může v pozitivním slova smyslu zasáhnout i město jako zřizovatel škol a jídelen.

Líp asi nebude

Počítat je třeba s tím, že jídelnám a školám bude zapotřebí pomoct. Náklady na energie vzrostou a pouze onen obligátní svetr z kauzy Svetrgate nepomůže. Zapomenout přitom nelze ani na platy kuchařek a zaměstnanců jídelen. Ty jsou většinou minimální. A co na to Ministerstvo práce a sociálních věcí?  Nabízí projekt Obědy do škol, do něhož bylo zapojeno 929 škol a 14 158 dětí. Místo původně plánovaných prostředků ve výši 65 milionů korun by na něj mělo jít 137 milionů. Tak uvidíme. Každopádně se mnoho rodičů bude muset uskromnit. Vždyť jde o naše děti.

Zdroje info: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3519449-skolni-jidelny-od-zari-zdrazi-obedy-jeden-az-o-sest-korun

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-skolni-jidelny-plosne-zdrazuji-nekde-i-o-sedm-korun-za-obed-212369

https://www.fintag.cz/2022/07/08/obedy-ve-skolach-opet-zdrazi-mnozi-rodice-to-kritizuji/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.