Zdražení dopisů. Kolik za ně od července zaplatíme?

dopisy

Česká pošta prochází v současné době obdobím velkých změn. Kromě propouštění zaměstnanců a plánovaného rozdělení společnosti na dvě, se budou měnit i ceny některých služeb. To vše dohromady má Poště pomoci přežít a zefektivnit její fungování. Pro nás to však znamená sáhnout si hlouběji do kapsy i při posílání dopisů.

 Nové ceny zasílání dopisů

V současné době jsou ceny poštovních služeb následující: obyčejný dopis stojí 23 korun, ten doporučený dokonce 62 korun. Cenné psaní s hmotností do 50 gramů stojí 67 korun.

Kdo není příznivcem posílání SMS zpráv nebo jiné formy elektronické komunikace, bude si ale muset od července na Poště ještě výrazně připlatit. Doporučený dopis totiž vyjde v přepočtu na 72 Kč a lidé si sáhnout hluboko do kapsy i za obyčejné psaní, které zdraží o celé čtyři koruny. Cenná a doporučená psaní potom zdraží o celou desetikorunu. Je tedy zřejmé, že zdražování není tentokrát pouze kosmetické a činí v některých případech až 15 %.

schránka

Foto: Pixabay

Dopad na zákazníky České Pošty

Lidé a firmy, které využívají poštovní služby pravidelně a ve velkém rozsahu, tak zdražení mohou pocítit poměrně výrazně. Svým stálým zákazníkům ale Česká pošta určité úlevy přece jen nabídne. Držitelé zákaznických karet budou za obyčejný dopis platit o korunu méně, za ten doporučený o dvě koruny méně. Uvedené změny začnou platit od prvního července letošního roku.

Zdražení je pro Českou poštu nevyhnutelné, neboť zájem o klasické listovní služby rok od roku díky elektronické komunikace klesá, náklady ale neustále rostou. Není tak možné do budoucna udržet doručování zásilek v kombinaci se stejnými cenami.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/posta-zdrazeni-dopis-znamka.A230511_151652_ekonomika_bur

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3585495-posta-od-cervence-znovu-zdrazi-obycejne-psani-bude-stat-jiz-27-korun

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.