Jsme opravdu národem alkoholiků?  Víno dostalo výjimku a nealko podraží

Balená voda

Šetřit se musí, jinak za nás dluhy budou splácet naše vnoučata. O tomto faktu nelze diskutovat, nicméně některé kroky vlády jsou opravdu nelogické. Typické je třeba zdražení nealkoholických nápojů, zatímco víno získalo výjimku a spotřební daň se ho nadále týkat nebude. Neskutečné a maximálně paradoxní. Pokud tedy situaci chápu dobře, měli bychom pít spíše víno a nikoli nealko. Toto už není jen přešlap.

Nealkoholické nápoje se přesunou do vyšší sazby DPH

Potravináři si mysleli, že se jedná o nějakou chybu. Nikoli. Pan ministr Stanjura a vláda to skutečně myslí vážně. Prostě se nealkoholické nápoje přesouvají do sazby 21 %. Potraviny se zkrátka oddělí od nealkoholický nápojů, které se prodraží o 7 %. Výjimkou zůstane kohoutková voda, kdy vodné. Stočné bude na 12 %. Počítat je tedy třeba u nealkoholických nápojů s poměrně solidním zdražením.   

Důvody si ministerstvo našlo

Jasně, konkrétně se jedná o zvýšenou spotřebu slazených nápojů a prodej v neekologických plastových obalech, jejichž počet jde také nahoru. Takto se alespoň pro Seznam Byznys vyjádřil Štefan Fous z Ministerstva financí. Lehký šok pochopitelně zažívají také samotní výrobci nápojů. Tak nějak situaci nechápou a divit se jim nelze. Zajímavé je třeba zařazení mléka, které zůstává mezi potravinami, takže nezdraží. Alespoň v tomto případě zažil někdo rozumu.

Víno bude asi zdravější než kojenecká voda

Fakt, že si rodiče připlatí za kojeneckou vodu, je bezesporu velmi smutný. O to více absurdněji pochopitelně působí to, že víno dostalo onu výjimku. Jeho cena se tak pochopitelně nezvýší. Pokud se daňově znevýhodní slazené nápoje, lze to pochopit. O tom se ostatně dříve uvažovalo. Nyní se prostě zdraží veškeré nealko bez rozdílu. DPH ve výši 21 % bude platit zkrátka pro veškeré nealko, a to jak v obchodech, tak i v restauracích.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-konsolidacni-balicek-dph-napoje-230880

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.