Češi a dovolená? S ekonomickou krizí spíše luxus za cenu úspor

dovolena

Poslední měsíce se nacházíme ve složité ekonomické situaci, kdy vysoká inflace negativně ovlivňuje finanční rozpočet českých domácností. Výsledkem je tak uskromnění na více frontách, aby občané měli na zaplacení za bydlení, obživu a energie. Po zaplacení nezbytností často domácnosti nedokáží ušetřit například na dovolenou. Tento problém se týká více než poloviny lidí. Třetina obyvatel si zaplatí dovolenou z našetřených úspor nebo si najdou brigádu.

Díra v rozpočtu

Zvyšování cen se dotklo téměř každé oblasti. Od vysokých cen energií, zdražení potravin, až po vysoké ceny pohonných hmot. I když některé částky mírně klesly, stále se jedná o vyšší čísla, než jaká byla před pár lety. Pro většinu občanů bývala dovolená každoroční záležitostí. V důsledku zdražení a dalších vyhlídek, zejména po zveřejnění konsolidačního balíčku, to vypadá, že dovolená bude pro mnohé spíše luxusem. Z průzkumu vydaného společnosti Ipsos na téma „Kolik chybí Čechům měsíčně v rozpočtu peněz“ vzešlo:

  • Nechybí nic – 28 %,
  • 0 – 3 000 Kč – 24 %,
  • 3 000 – 8 000 Kč – 36 %,
  • 8 000 – 12 000 Kč – 9 %,
  • 12 000 – 15 000 Kč – 1 %,
  • více než 15 000 Kč – 2 %.

Z výsledku jde tedy vyčíst, že slabší čtvrtina obyvatel nemá problém finančně vyjít. Nejčastěji lidem chybí měsíčně až 8 000 Kč. Nejhůře na tom byli lidé starší třiceti let, zejména rodiny s malými dětmi. Nejlépe na tom byli Pražané, nejhůře Moravané.

Dovolená za úspory nebo brigádu

Průzkum ukázal, že polovina Čechů nemá peníze na dovolenou. Pětina dotázaných přiznala problém finančně vyjít s potravinami, nájmem nebo energiemi.  Situaci řeší po svém, většinou šetří finance na jiných výdajích, přivydělávají si druhou prací nebo brigádou, a také si sahají do úspor. Často to odnáší kultura nebo různé kroužky a koníčky.

uspora

Foto: Pixabay

Vyhlídky do budoucna jsou spíše otazníkem

Zdražení se dotklo také zájezdů a celkově dopravy, včetně ubytování. Vysoká inflace trápí většinu Evropy, výrazně si tak připlatíte za letenky a ubytování v hotelu. Dobrou zprávou je, že česká koruna je vůči euru nejsilnější za posledních patnáct let a podle prognóz by měla nadále sílit. Pokud se ale nezmění situace v tuzemsku, tak se jedná stále o slabou náplast. Budete patřit mezi ty šťastnější lidi nebo raději letošní dovolenou oželíte?

Zdroj: autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-na-dovolenou-nemaji-vzdat-se-ji-nechteji-vydelaji-si-na-brigade-40430339

Náhledové foto: Pixabay