sro

Zdanění prodeje akcií

Investování do akcií se právem řadí mezi nejznámější a nejvýhodnější možnosti vložení finančních prostředků. Zhodnocení je při vhodné investici na akciových trzích několikanásobné, na což je dobré brát ohled. Velmi důležité je ale také případné zdanění výnosů anebo zdanění akcií při jejich prodeji. Právě na to se spousta lidí nezaměřuje a dochází tak k nepříjemným situacím, kdy jsou fyzické či právnické osoby stíhány za to, že neplatí patřičnou výši daně, která se k akciím v případě jejich prodeje vztahuje. Státu tak vznikají škody, jež nikdo nedokáže pokrýt. Jak to tedy vlastně se zdaněním prodeje akcií je?

Kdy se prodej akcií nedanil

Prodej akcií nebýval zdaněn v případě, že k jeho realizaci dochází po uplynutí tří let od nákupu balíku akcií od konkrétního prodejce. Tuto skutečnost se můžete dozvědět v příslušných dokumentech ministerstva financí, které jasně určuje, kdy je třeba platit při prodeji akcií daně a kdy se naopak tyto prodeje nedaní. Jestliže budete prodávat balík akcií do celkové hodnoty 100 000 korun, také se nesetkáte s tím, že byste museli peníze utržené z jejich prodeje danit, což pro vás bude výhodné.

Kdy docházelo ke zdanění prodeje akcií

Ke zdanění akcií docházelo v případech, které se vymykají tomu, co již bylo řečeno. Jinými slovy, mělo by docházet k danění tehdy, když jsou akcie prodávány do 3 let od jejich nakoupení. Jejich hodnota musí přesahovat zmiňovanou hranici 100 000 korun. O samotné výši daně je vhodné si přečíst informace v magazínu o podnikání a budete tak přesně znát její výši.

Současná norma hovoří o 6 měsících

Aktuální zákonná norma hovoří o tom, že by mělo uběhnout mezi nákupem a prodejem akcií minimálně 6 měsíců, aby nemusel být zisk daněn.  V opačném případě musí být částka započítána do celkového daňového přiznání, které se řeší při platbě za daně fyzických osob.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *