Lyžařské areály budou zavírat, jak hodnotí letošní sezónu?

lyžování

Ani letos to neměli majitelé lyžařských areálů v Česku lehké. Nedostatek sněhu a opakující se oblevy přispěly k lehce podprůměrné sezóně. Ztráty a nedostatek peněz ze sezóny, která již pomalu bude končit, je nejen smutná, ale pro některé areály až katastrofická, alespoň s výhledem pro další, nadcházející zimu.

Počasí jako na houpačce

Počasí, které vypadalo v začátku zimy poměrně slibně, se na začátku roku dost zkomplikovalo. Díky oblevě museli majitelé vynaložit více sil i prostředků na zasněžování. To, zda se jim to opravdu vyplatilo, se ještě teprve ukáže. Na některých svazích v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách se bude lyžovat asi až do konce března a není vyloučené ani lyžování ještě v průběhu letošních Velikonoc. Výhled už ale příliš optimistický není.

Potíže s dostatkem sněhu ale měli i ve výše položených místech jako je například Špindlerův Mlýn, kde museli i během nejchladnějšího měsíce v roce uměle zasněžovat. Na sjezdovkách přišli provozovatelé areálů v lednu díky oblevě o velké množství napadaného sněhu, který museli často masivně nahrazovat.

sníh

Foto: Pixabay

Lyžovalo se méně, ale ne všude

V místech jako jsou právě Krkonoše se za plnou sezónu považuje 90 -100 lyžařských dní. Letos jich však bylo díky špatným sněhovým podmínkám až o 20 méně. Úspěšnou lyžařskou sezonu si naopak nemůže letos vynachválit například Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem a dále pak místa jako je Buková na Orlickoústecku.

S nepříznivými podmínkami se nicméně letos museli poprat na většině míst. Třeba ve Zlínském kraji a na Vysočině. Náklady jim zde vzrostly díky drahé elektřině a mdlé účasti lyžařů díky nepříznivým podmínkám. S katastrofálními podmínkami se potýkali i jinde. Provozovatelé ve Filipově údolí na Hodonínsku spustili vlek za celou sezónu jen na pouhých dvacet dní.

Dokdy se bude lyžovat?

Na některých místech lyžařské období končí již tento víkend. Naposledy si tak můžete zalyžovat o víkendu například na Tanvaldském Špičáku, nebo v Bedřichově v Jizerských horách. Ve skiareálu Severák v Hraběticích, kde najdete i dětský vlek pro malé děti se v lyžování dle daných podmínek bude naopak ještě pokračovat. V bychom mohli pokračovat i nadále.

Ani na Ještědu v Liberci nechtějí provozovatelé svoji sezónu stále ukončit. Lyžovat by se tam mělo naposledy ještě tento víkend. I přesto, že se někteří provozovatelé snaží o dobré podmínky, zájem českých lyžařů rok od roku klesá a míří především do Alp. Lidé nechtějí vydávat nemalé peníze za lyžování, které může díky počasí dopadnou všelijak. Mnoho skiareálů má tak poměrně nejistou budoucnost.

Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/cestovani/lyzarske-arealy-v-cesku-zacinaji-zavirat-koncici-sezonu-hodnoti-jako-prumernou-az-slabou.708swni3

https://www.pribram.cz/clanek/stredoceske-lyzarske-arealy-postupne-ukoncuji-sezonu-hodnoti-ji-jako-promenlivou/26347/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.