Zdanění e-cigaret: Boj za zdraví, nebo likvidace sektoru?

Elektronická cigareta

Vláda zveřejnila návrh zdanění náplní do elektronických cigaret. Zdanění je nejspíše v souladu s bojem se závislostmi, samotná míra zdanění však vyvolává u prodejců náplní do elektronických cigaret obavy, že půjde o likvidační krok.

Nejpřísnější z Evropy?

Návrh zdanění je v souladu s dokumenty Evropské komise. Dle českého návrhu má být daň 10 Kč na mililitr náplně, bez ohledu na obsah nikotinu, tedy v případě, že náplň žádný nikotin neobsahuje. Současný cena 10 ml lahviček je 65-100 Kč, zdanění by mělo plošně zvýšit tuto cenu o 100 Kč, to znamená daň ve výši 100 až 150 %. To se nelíbí prodejcům v sektoru, kteří o tomto prostřednictvím Komory elektronického vapování informují. Úprava bude nejspíše nejpřísnější v Evropě. Komise počítá se zdaněním 20 % respektive 40 % u silnějších náplní. Návrh je oproti dokumentům Komese šestinásobně vyšší.

Daň v jiných zemích

Naproti tomu například v Rakousku a na Slovensku zatím žádná daň není. Český návrh je pak čtyřnásobně přísnější než zdanění polské a trojnásobně oproti Německu. Česko bude mít tak nejspíše jedno z nejpřísnějších zdanění v Evropě, což může být pro tuzemské podnikatele v tomto sektoru likvidační.

Návrh v rozporu s koncepcí řešení závislostí

Návrh je také v rozporu s koncepcí řešení problematiky návykových látek. Vládní akční plán totiž počítá s tím, že má docházet ke zdaňování nikotinových výrobků dle jejich škodlivosti. E-cigarety jsou však často alternativou kuřákům tabákových cigaret a 150% zdanění je tak dle výše uvedené Komory nekoncepční. Dle průzkumu agentury Ipsos, kterou Komora cituje, by se 22 % uživatelů e-cigaret vrátilo ke kouření cigaret klasických. Navíc odraz v cenách nejspíše povede k většímu nakupování v zahraničí, nevybere se tedy tolik daní, kolik si představuje vláda a spotřeba se také nesníží.

Zdroj: Tisková zpráva prezidenta Komory elektronického vapování Roberta Hrdličky ze dne 23. května 2023

Náhledové foto – Pixabay