Kája v roli ekonoma: Když by vláda zdanila tiché víno, trh by se zaplavil zahraničními víny

Karel Havlíček

Zdanění tichých vín vzbudilo obrovské emoce. Nepochybně. Vždyť se jedná o další výjimku. Každá výjimka na sebe logicky váže pozornost. Zajímavých vyjádření v médiích jsme se dočkali od mnoha politiků. Jakousi korunu všemu dal nepochybně Karel Havlíček. Ten v rozhovoru pro server iDnes.cz paradoxně prohlásil, že vláda to se zdaněním tichých vín, respektive s onou výjimkou, udělala dobře. Proč? Důvod je podle něj vcelku prozaický.

Zaplavení trhu levnými cizími víny

Podle Havlíčka je udržení výjimky pro tichá vína naprosto pragmatické. Pokud by totiž padla, tuzemský trh by zaplavila levná zahraniční vína. Naši vinaři by těmto vínům nebyli schopni konkurovat. Tato zpráva je poměrně překvapivá. Vždyť aktuálně se na trhu nachází záplava tichých vín, která jsou i několikanásobně levnější než tuzemská vína. Je jich už teď záplava. Pokud má člověk rád opravdu kvalitní víno z Moravy nebo jiných koutů naší země, stejně si musí připlatit. Za kvalitu se zkrátka platí.

I cizí vína vyšší kvality jsou zdaněná

Na toto podle někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska samotný Havlíček nejspíše zapomněl. Alespoň takto se Kalousek vyjádřil na sociálních sítích a daleko od pravdy nepochybně není. Pokud by se totiž zdanila naše tichá vína, zdaněna budou i ta zahraniční vyšší kvality. Tím pádem si zase bude milovník vína vybírat. Jestliže bude tíhnout k našim vínům, vybere si právě je. Tuzemská vína jsou velmi kvalitní a zákazník, který je nakupuje, nemá nepochybně hluboko do kapsy!

Kopání vládních příkopů

Ve zmíněném rozhovoru Havlíček ještě dodává, že by vláda neměla kopat příkopy. Do nejvyšší sazby by se neměla přesouvat kojenecká voda nebo točené pivo. My se spíše domníváme, že by neměly existovat žádné výjimky. Pak by zmizel i prostor pro jakékoli diskuze o správnosti konání vlády.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/karel-havlicek-ano-vlada-valorizace-balicek-platy.A230522_194739_domaci_javu

Karel Havlíček: Náhledové foto Karel Havlíček/ Twitter 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.