zdrazovani

Zdá se, že podzim bude ve znamení zdražování

Inflace, která se v poslední době pohybuje okolo tří procent, zatím není v České republice zdrojem přílišných obav. V kontextu koronavirové situace nejde na první pohled o nic mimořádného. Přesto je ale na místě obezřetnost a důvod k obavám. Nejen samotná inflace, ale i další data a informace varují, že během podzimu pocítíme zdražování ještě výrazněji.

Inflace u nás i ve světě

Inflace je diskutována v celé Evropě i ve Spojených státech. V České republice je v současnosti inflace na úrovni 3,4 procenta (jedná se o čísla za červenec), což znamená jednu z nejvyšších inflací za dlouhá léta. Inflaci táhnou nahoru především rostoucí ceny ropy, které se promítají do cen dopravy zboží. Významně rostou i ceny produktů, které spoléhají na nedostatkové čipy (zdaleka nejde jen o auta).

Zdá se však, že uvedené položky jsou jen prvními vlaštovkami a čekají nás ještě krušnější časy.

zdrazovani2

Foto: Pixabay

Problémy na obzoru

Tzv. spotřební koš, ze kterého se růst spotřebitelských cen počítá, nezahrnuje všechny obory. Vůbec např. neodráží raketový růst cen stavebních materiálů, který zdražuje nemovitosti. Stále ale nejsme u konce výčtu problémů, mezi které patří zdražující energie.

Již nyní se také začíná projevovat zdražování nájemního bydlení a brzy podle všeho dojde i na položku, která se možná stane oním „budíčkem“: potravin. Jejich ceny totiž ve světě rostou a je jen otázkou času, než se tento trend projeví i u nás.

Velkou roli budou i nadále hrát koronavirem i přírodními katastrofami rozbité dodavatelské řetězce. Přeprava zboží je čím dál tím dražší a tempo růstu jejích cen i nadále zrychluje.

Jinými slovy, podzim může přinést nepříjemné probuzení. A to i v případě, že na naší, evropskou i světovou ekonomiku znovu neudeří další koronavirová vlna, což rozhodně není vyloučené. Koneckonců ta u nás již nyní začátkem září začíná „vystrkovat růžky“.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/domaci/cesko-v-sevreni-inflace-co-statistiky-nezachyti-a-proc-ma-byt-brzy-jeste-draz-1383334

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

2 komentáře

 1. žofka Odpovědět

  Kdepak ten autor spí? Kdyby se probudil, slyšel by, že se u nás markantně zdražuje od jara. Bez upozornění, potichoučku, ale citelně a pořád. Zatímco politici mluví, jak se máme všichni dobře, jak rostou platy, a hlavně jak se přidává důchodcům, jak se na ně myslí, všude se o tom pořád píše, ale skutek? Je to vyvolávání a podněcování polistopadové nenávisti ke starým lidem, nic víc. Všecko jenom KECY…o „důstojném stáří“, co všechno se pro seniory dělá, atd.td. KECY, KECY, skutečnost je úpně jiná. To, co s velkým halasem přidají na měsíčním důchodu, to má důchodcecelé pryč za jediný nákup, tak strašně vyrostly ceny, a ne, že se začne zdražovat na podzim. Proberte se, člověče a nepište bludy, neobhajujte to, co se děje. Ale – papír snese všecko, a dobrá za to každá kačka, že?

  1. Aster Odpovědět

   Je to fakt. Zdražilo úplně všechno, politici cíleně rozdělují národ různými tzv. „dary“ a dalšími nesmysly. Jak jsou odrbáváni důchodci, to mám pod nosem – svou matku. Jelikož hlídám její účty, vím velmi dobře, kam se její výdaje posouvají. Je to jen předvolební líbivá politika – bohužel na to část lidí opět skočí.
   Kromě toho trochu vidím taky do těch slavných „dotací“ živnostníkům, kteří během kovidu nemohli pracovat – to byl další úspěšný podvod – podmínky byly nastaveny tak, aby na ně většina lidí nedosáhla, případně stačila malá nepozornost a to, že nemáte nárok, se dozvíte až když vám přijde předvolání ke kontrole – pak nejenže vrátíte to, co vám tak slavně „věnovali“, ale navíc ještě tučné penále – ta kontrola totiž cíleně přijde až tak po roce – aby se to vyplatilo…jo, nejlepší je od těch zlodějů nic nechtít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *