Zavření škol? V některých případech dobrá volba

Školák

Vzdělávání dostalo na jaře poměrně solidní trhlinu. Online výuka se jako alternativa té klasické moc neosvědčila. Sice se mnozí učitelé holedbali tím, jak jim pomohla, nicméně ve finále tomu tak nebylo. Přinesla snad jen některé prvky a zjednodušení. Jinak nic moc. Nyní už se o zavírání škol začíná mluvit zase. Konkrétně se o něm zmínil expert SPOLU Hajdúch. V některých ohledech pravdu možná měl.

Vysoká incidence zavírá třídy

Je to tak, v mnohých školách už dochází k poměrně masivní nákaze a kolektivy značně řídnou. Pro Český rozhlas Plus konkrétně molekulární biolog Hajdúch řekla následující: „V kategorii dětí je stávající incidence nemoci mezi 700 až 900 případy na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Je na zvážení, zda školy na čtrnáct dní neuzavřít a nepustit děti zpět až s negativním testem.“ Něco na jeho tvrzení určitě bude.

Napůl online a napůl prezenčně

Učit děti napůl prezenční formou a napůl online je docela šílenost. Je třeba mluvit jasně a zřetelně na kameru a zároveň káznit zbytek třídy, jež je před vámi. Mnozí učitelé, s nimiž jsme mluvili, by rozhodně byli spíše pro tu či onu podobu výuky. Ideálně pochopitelně prezenční. Minimálně na druhém stupni základní školy by nebylo od věci zvážit i výuku střídavou. Tento model nebyl v minulosti vůbec marný.

Plaga je proti

Ministr školství se zavřenými školami nesouhlasí. Hovoří o ztrátách, které přijdou. Pak je třeba se zeptat, zdali už ztráty s takovouto kombinovanou výukou a neřízeným šířením viru ve školách nepřicházejí. Tak jako tak se ve školách hodně zaspalo. Nyní už se na mnohých virus šíří doslova raketově. Tak uvidíme, jak se věci budou mít nyní. Některé už začaly s testováním, jiné začnou. Až teprve v tomto momentu se zjistí, jaká realita skutečně je.

Zdroj info: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/expert-spolu-hajduch-navrhuje-na-14-dni-zavrit-skoly-plaga-i-gazdik-jsou-proti-40377069

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.