Česká národní banka zhoršila ekonomický výhled

České koruny

Česká ekonomika bude v letošním a příštím roce méně výkonná, než se původně čekalo. Ve svém aktualizovaném výhledu to oznámila Česká národní banka s tím, že na ekonomiku působí hned několik různých negativních vlivů a tlaků. Zlepšila naopak výhled na rok 2023.

Zhoršený výhled na roky 2021 a 2022

Zatímco ještě v srpnu prorokovala Česká národní banka české ekonomice růst 3,5 resp. 4,1 procenta, v nynějším aktualizovaném výhledu je to již jen 1,9 a 3,5 procenta. Dojde tedy ke zpomalení ekonomického oživení po období ovlivněné opatřeními proti šíření koronaviru.

Na rok 2023 došlo naopak ke zlepšení výhledu a původní odhad ve výši 3 procenta nahradilo číslo 3,8 procenta.

České koruny

Foto: Pixabay

Inflace v centru dění

V centru ekonomických prognóz stojí inflace, která by letos měla dosáhnout výše 3,7 procenta a v příštím roce dokonce výše 5,6 procenta. Teprve poté by mělo dojít k jejímu poklesu. Na růstu inflace se kromě situace na globálním trzích s energiemi nebo zemědělskými produkty, které vedou ke zdražování mnoha druhů zboží včetně potravin a pohonných hmot, podílí i domácí vlivy.

Právě kvůli rostoucí inflaci se Česká národní banka rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu z 1,5 na 2,75 procenta, což je největší nárůst od konce devadesátých let. Toto zvýšení povede k dalšímu ochlazení ekonomiky, mělo by ale zajistit cenovou stabilitu a postupně srazit inflaci na přijatelnější úroveň, ideálně kolem dvou procent.

I přesto lze ale v blízké budoucnosti počítat s růstem cen daným raketovým růstem cen nejrůznějších komodit. Prudké zvýšení úrokové sazby samozřejmě ovlivní některé skupiny, podle šéfa ČNB ale není úkolem této instituce vytvářet politická rozhodnutí ve smyslu podpory té či oné skupiny, nýbrž udržení cenové stability, coby základního předpokladu správného fungování ekonomiky.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cnb-zhorsila-odhad-vyvoje-ekonomiky-ceka-rust-cen-40377021

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.