02_prumysl

Zavření průmyslu nemusí být tím nejhorším řešením

Po prvním týdnu přísných opatření, který přinesl omezení pohybu mezi jednotlivými okresy, jsme stále na vzestupné křivce počtu nakažených. To není nic neočekávaného, efekt jakýchkoliv opatření se vždy projeví až se zpožděním. Vládní představitelé svorně tvrdí, že po druhém týdnu platnosti opatření dojde k obratu trendu a situace se začne zlepšovat. Mnozí odborníci ale varují, že takto jednoduché to nebude. Stále se tak do veřejné diskuse vrací téma zavřeného průmyslu. Vláda jej zatím odmítá s tím, že následky by byly nedozírné. Nemůže ale opak skončit ještě hůře?

Průmysl a služby

Segment služeb je s jistými přestávkami uzavřen již prakticky rok. Právě tento segment tak nese hlavní tíhu ekonomických důsledků pandemie. Průmysl, který tvoří 36 % našeho HDP, je zatím funkční a s výjimkou první epidemické vlny se továrny a další provozy nezavřely.

Nejrůznější studie ovšem označují podniky a výrobní provozy jako jeden z hlavních prostorů, kde dochází k přenosu viru. Proto se tak silně volá po jejich uzávěře. Na misky vah jsou zde pokládány další potenciální oběti koronaviru a ekonomické ztráty, které by byly bez nadsázky devastující. Otázkou však je, zda jde opravdu o výběr mezi dvěma scénáři. Zmírní neuzavření průmyslu ekonomické následky a naopak?

01_prumysl

Foto: Pixabay

Léčba šokem

Argument proti uzavření průmyslu se opírá o představu, že běžící průmysl minimalizuje ekonomické ztráty. Řada ekonomů a epidemiologů ale varuje, že tato představa je chybná. Tvrdí, že pokud nebude průmysl uzavřen, epidemii se nepodaří dostat pod kontrolu minimálně do léta, kdy se snad již začne projevovat vliv proočkovanosti a také vhodnějšího počasí.

To bude ale znamenat, že běžící průmysl bude stále doprovázet uzávěra služeb tvořících 60 % HDP. Ztráty pro ekonomiku tedy nebudou tak drastické v jednom okamžiku, ale ekonomika bude krvácet po delší dobu. V konečném důsledku proto možná vychází jako ekonomicky méně poškozující, než radikální řez v podobě úplného lockdownu.

Následující dny nám napoví, kterým směrem se vláda vydá. Víkendové obrazy hloučků lidí postávajících u výdejních okének, nebo velkých skupin procházejících se společně bez jakýchkoliv ochranných prostředků však varují: mnoho dalších možností už opravdu nezbývá…

Zrdoj dat: novinky.cz/ekonomika/clanek/ekonom-peterka-bez-omezeni-prumyslu-muzeme-mit-lockdown-az-do-leta-40353251

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

2 komentáře

  1. Pepa Odpovědět

    Takové články je škoda číst. Pokud se zavřou fabriky orientované na export, znamená to konec spolupráce se zákazníky. K tomu samozřejmě neskutečné penále. Jen kokot toto může myslet vážně. Nestačí že nás obchodníci okrádají na každém kroku . Žrádlo je drahé jak nikdy a ještě přijdeme o příjmy. Autor článku je tupé hovado.

    1. Vlk z Wall Streetu Odpovědět

      No já nevím, ale ten text nevyznívá až tak jednoznačně. Je to prostě jedna z variant, která by měla být součástí politické debaty. I odborné propočty založené na relevantních datech mají velkou míru nejistoty, natož ten váš výkřik. Vaše černobílé vidění a neschopnost přijmout fakt, že existuje i jiný pohled než ten vás a že problémy bývají často komplexní, tj. odhad dopadů nelze založit na jediném parametru – v tomto případě počtu ztracených zahraničních zakázek (který btw předpokládám vy nedokážete ani rámcově odhadnout) – je ukázkou toho skutečného problému současného světa. Na jaře taky zavřely Škodovka, Hyundai i TPCA. Celé je to o tom, že otevřený průmysl drží zavřených 60 procent ekonomiky. Bude dražší tenhle způsob, anebo souběžné zavření průmyslu a služeb, které tu dobu ale podstatně zkrátí? Vy jste přesvědčený, že to víte přesně? Já si to tedy odhadnout netroufnu. Jsem taky tupé hovado?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *