Kde hledat práci? Místa pořád jsou

Produktivita práce

Dnešní doba je velmi náročná, co se týče financí i zaměstnání. Pořád však platí, že je na trhu práce více volných míst, než uchazečů o zaměstnání. My se tedy dnes podíváme na to, kde je pořád nedostatek pracovníků. Kde hledat, pokud sháníte nové zaměstnánínové zaměstnání?

Nové pracovní příležitosti kvůli covidu

Koronavirová pandemie, která zasáhla celou planetu a Česká republika není výjimkou, zasáhla některé segmenty ekonomiky více než jiné. Typicky nyní velmi strádá gastronomie, pohostinství, cestovní ruch, kultura a obchod. Právě zaměstnanci, kteří pracují ve zmíněných odvětvích, často nyní hledají nové zaměstnání. Naopak pandemická situace však vytvořila v některých odvětvích zvýšení poptávky. Právě zde se i nyní tedy hledají noví zaměstnanci. Jde o firmy v logistice, zákaznickém servisu, e-commerci a zdravotnictví nebo sociálních službách.

Dlouhodobý nedostatek některých profesí

Pak jsou zde pracovní pozice, které jsou již nějakou dobu, tedy dlouhodobě, nedostatkové. Nejvíce je na pracovním trhu zájem o řemeslníky. Stejně tak však i o kvalifikované dělníky, IT pracovníky nebo lidi s vyšší technickou kvalifikací. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že až 75 % volných pracovních míst, na které nyní firmy hledají uchazeče, je a pro osoby s nižším nebo základním vzděláním. Podíváme-li se na data, uvidíme, že se hledá asi 80 tisíc pomocných dělníků (hlavně na stavbách), dále přes 60 tisíc řemeslníků nebo opravářů a necelých 30 tisíc technických specialistů.

Nevyzpytatelné IT

Vždy se hovoří o tom, že nejlépe placení a nejvíce poptávaní jsou pracovníci v IT odvětví. Do jisté míry je to pravda, avšak ne vše platí úplně generálně. Turbulentními jsou tyto časy totiž také pro IT firmy. Některé nabírají nové lidi a mají více zakázek, jiné však také přikračují k propouštění zaměstnanců. Jde o to, že mnoho firem v IT jsou sice dobrým zaměstnavatelem v dlouhodobém horizontu, avšak v nynější době raději pár lidí propustí s tím, že investice do byznysu nechá až na ekonomicky lepší časy.

Zdroj dat: mesec.cz/clanky/kde-ted-najit-praci-volnych-mist-je-stale-vic-nez-nezamestnanych/

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.