Závoru rozpočtového populismu zvedla podle Kalouska Alena Schillerová. Ta se ale nepřizná

Miroslav Kalousek

Sledování některých politických debat a rozhovorů je nepochybně zajímavé. Nejčastěji se dnes pochopitelně řeší rozpočet a úspory. Jakýmsi nejfrekventovanějším komentátorem ekonomického dění se v tomto smyslu stal Miroslav Kalousek. Ten kritizuje jak současnou politiku vlády, tak pochopitelně také to, co se dělo za vlády Andreje Babiše a jeho kabinetu. Zajímavé je určitě jeho vyjádření pro Hospodářské noviny, kde se věnoval právě rozpočtu, respektive tomu, kde začaly největší problémy.

Nehoráznosti Aleny Schillerové

Zajímavá byla bezesporu televizní debata právě mezi Miroslavem Kalouskem a exministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podle Kalouska bohužel nikdy nepřipustí, že největší strukturální rozdíl mezi příjmy a výdaji rozpočtu je právě její zásluhou. Díky ní vznikl zákon o rozpočtové neodpovědnosti. Vždyť v časech hojnosti se hospodaří dobře každému. Naopak v časech bídy je to mnohem horší. To je zcela logické. Přesně takto tomu nepochybně bylo. Za vlády Andreje Babiše přece nebyly žádné těžké časy. Ty přišly až nyní s válkou na Ukrajině.

Dvojitá změna pravidel v roce 2020

Přesně tak. V roce 2020 došlo hned ke dvěma změnám v rozpočtové politice. Babišova vláda tak získala možnost navýšit výdaje a extrémně snížit příjmy. Tím pádem se pochopitelně dokázala zalíbit. Šlo o čistý populismus. Vzpomeňme si na jednorázové přidávání finančních prostředků důchodcům, extrémní slevy na jízdné nebo krásné instagramové fotografie samotné exministryně Schillerové. Ona ale svou chybu nikdy nepřipustí. Naopak bude bušit do samotné koalice, ač jsou její argumenty liché.

Výmluvy na covid

Ty byly skvělé, přitom až 90 % veškerých výdajů s touto pandemií nijak nesouviselo. Stačí se podívat na aktuální rozpočet. Kdyby výdaje skutečně souvisely s covidem, pak by pochopitelně zmizely. Ony ale tak nějak zůstaly. Zajímavé je třeba zrušení superhrubé mzdy. Z inkasa daní zmizela částka, která narůstá každým rokem. Aktuálně je to přes 100 miliard korun. Původně se hovořilo o tom, že to bude jen na dva roky. Bohužel. Tak jako tak je určitě třeba vládu konstruktivně kritizovat. Některé její kroky jsou skutečně k nevíře. Začít by se ale mělo u sebe. To ale Alenka v říši divů zřejmě nedokáže.

Zdroje info: Autor, https://domaci.hn.cz/c7-67198530-oi27t-50b53ac49b7e1dd?fbclid=IwAR2Ul3kqa7BzK_v3KCbCRpX8sUkOz7xBjxebJ-k_e95pzRPqBI1-LmyhO64

Miroslav Kalousek: Náhledové foto Miroslav Kalousek/ twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.