Uskutečnil se první let sériově vyráběného letadla Aero po dvaceti letech

albatros

Výrobce letadel Aero patřil již před druhou světovou válkou ke klenotům českého průmyslu. Jeden z jeho největších úspěchů představuje cvičný proudový letoun L-39 Albatros. Na jeho slávu nyní chce Aero navázat, což je skvělá zpráva pro celý český průmysl.

Legenda jménem Albatros

I když se jedná o letoun s kořeny v začátku 70tých let, vyráběný byl až do poloviny let 90tých a patří stále k nepoužívanějším cvičným proudovým letounům světa. Používají jej armády mnoha států světa, stejně jako akrobatické týmy a další soukromí provozovatelé.

Z hlediska přístrojového vybavení a integrace moderních technologií však již samozřejmě původní Albatros nevyhovuje. Právě proto přichází Aero na trh s novou generací tohoto letounu označenou jako L-39NG. V minulých dnech provedl testovací let první sériově vyrobený letoun tohoto typu. Jednalo se o velmi významnou událost, neboť to je první sériově vyrobený letoun za posledních dvacet let. Znamená to jediné: Aero se chce vrátit na pozici světového lídra v produkci cvičných proudových letadel.

Albatros

Foto: Pixabay

Nová generace se představuje

Nový letoun výrobce z Vodochod by měl představovat ideální cvičný stroj pro armády cvičící své piloty pro létání na bojových strojích páté a šesté generace. Letoun dokáže létat rychlostí až 0,8 machu a je vybaven špičkovou avionikou.

V současné době má Aero Vodochody objednávky na 32 letadel od zákazníků z Asie i Evropy (kromě armády České republiky si stroje objednalo i Maďarsko). Lze ale očekávat, že počet objednávek v budoucnu výrazně vzroste. O možném prodeji do Vietnamu hovořil premiér Petr Fiala například s vietnamskými představiteli během své návštěvy jihovýchodní Asie. Předběžný zájem potom vyjádřilo i několik dalších zemí.

Úspěch letounů L-39NG by vrátil Aero Vodochody a potenciálně celou Českou republiku zpět na mapu těch nejlepších výrobců letadel. Nezbývá než držet palce.

Zdroje informací: https://www.vecerni-praha.cz/prvni-let-serioveho-l-39ng-z-aera-dopadl-na-vybornou/

https://www.aeroweb.cz/clanky/7911-aero-vodochody-predstavilo-prvni-seriovy-l-39ng-a-nabira-zamestnance

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.