Zastropování energií nepomůže, budeme dál chudnout. Příčina problémů je jinde

Energie

Ve všech médiích se fakticky neustále píše o zastropování cen energií. Mnozí lidé si říkají, že už konečně cena energií neporoste a oni budu schopni splácet faktury, respektive zbude jim více peněz na živobytí. Na jednu stranu takto uvažovat lze, jelikož zastropování cen energií pro maloodběratele, tedy domácnosti a živnostníky k tomuto skutečně povede. Bohužel se ale jedná o vcelku jednoduchý a krátkozraký pohled. Chudnout budeme dál a zastropování nijak nepomůže, jen krizovou situaci oddaluje.

Jasně stanovený strop jen hasí neuhasitelný požár

Zastropování cen energií proběhlo a strop byl jasně stanoven. Konkrétně na 6 Kč/kWh u silové elektřiny a 3 Kč/kWh u plynu s tím, že ceny jsou včetně DPH. Nyní je třeba počítat s tím, že cena elektřiny bez DPH se pohybuje okolo 200 EUR/MWh. Ke snížení cen dojde v listopadu a státní rozpočet bude krvácet. Vždyť ho to zatíží klidně i nějakými 130 miliardami korun. Klidně se ale výdaj může vyšplhat až na 200 miliard. To samozřejmě není málo!

Co pokryje tyto státní náklady?

Jinými slovy, z čeho to bude vláda hradit? Z daně z nadměrných zisků. Dále také půjde o vyšší dividendy státních podniků a v neposlední řadě o zisky z prodeje emisních povolenek. Veškeré tyto peníze ale stačit rozhodně nebudou. Naopak jich bude hodně málo. Zbytek půjde odkud? Hádáte správně, navýší se státní dluh. Takže pomalé směřování do pekel.

Vláda prostě nakupuje čas

Přesně tak. Energie nebude zřejmě chybět natolik kriticky, že by se muselo přejít k přídělovému systému. Přesto je třeba konstatovat, že bude obrovsky drahá. A co cenový strop bude mimo jiné znamenat pro domácnosti? Minimálně to, že nebudou extra motivovány k tomu, aby s energií šetřily.  

Pumpování peněz do ekonomiky je krátkozraké

Tak jako tak. Vždyť přesně to začala dělat vláda na začátku pandemie covidu-19. Příznaky oné krize se sice podařilo postupně zažehnat, nicméně vše se projevuje až nyní. Krachy některých podnik prostě nebylo možné nijak oddálit nějakou finanční injekcí. Valení problému před sebou není řešení!

Za drahými energiemi stojí Green Deal

Aby ne! Když se vypnou tradiční a stabilní zdroje energie a nahradí nestabilními v nedostatečném množství, nelze se tomu divit. Poptávku s nabídkou logicky vyrovnává tržní cena. Ta dává signál, kolik je třeba vyrábět a následně prodávat. Logicky vzato, kdyby ceny zůstaly vyšší, lidé by si museli kupovat solární panely a následně sdílet energii s ostatními. Vše bylo narušeno a energie budou nejspíše dlouhodobě drahé, i když zastropované. Vždyť vláda mohla odvolat daně v celém výrobním procesu, aby energie zlevnily.

Příčina je jasná a měla by se odbourat!

Green Deal neměl vůbec spatřit světlo světa. Jinými slovy, když na to nemáš, tak to nedělej. Jde o ideologii, která by měla motivovat lidi. Opak je ale pravdou. Výsledkem je znechucení a zchudnutí spousty z nás. Energetickou rovnováhu lze nastartovat jen spuštěním jaderné a uhelné energie. S tou zelenou je třeba přicházet postupně.

Zdroje info: https://cnn.iprima.cz/prehledne-kolik-zaplatime-za-energie-po-zastropovani-a-co-mame-na-fakture-sledovat-186149

https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=791819 https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ekologove-zastropovani-cen-energii-je-primerene-chudsim-ale-nepomuze/2256037

Autor

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.