OSN chybí peníze na odvrácení humanitární katastrofy

sucho

Současný svět sužuje celá řada krizí a rozhodně nelze říci, že bychom prožívali klidné období. Některé části světa ale nesou mnohem větší zátěž než jiné. Kromě těžce zkoušené Ukrajiny se jedná také o východ Afriky, kde hrozí humanitární katastrofa apokalyptických rozměrů.

Hlad na východě Afriky

Poloostrov ve východní části Afriky, známý jako Africký roh, se ocitá na pokraji zoufalství, hladomoru a absolutní chudoby, a nejen on. Oblast stále sužují sucha a extrémní teploty. To má samozřejmě drtivý dopad na zemědělství, a především na hospodářská zvířata, která často umírají žízní.

Nevyhnutelné jsou dopady na místní obyvatele. V regionu somálského poloostrova se potýkají mimo jiné i s podvýživou několika milionů dětí. Potravinovou krizi pociťuje kromě Somálska nejvíce v Etiopii, nedostatek potravin se ale začíná týkat i zemí jako je Keňa, kterým se zatím většinou vyhýbal.

sucho

Foto: Pixabay

Katastrofa na obzoru

Podle odhadů OSN hrozí nedostatek potravin celkem 66 milionům lidí. Kromě nepříznivých podmínek je na vině částečně i přerušení dodávek obilí z Ukrajiny. Aby bylo možné odvrátit hrozbu hladomoru, který by v nejhorším případě znamenal desítky tisíc mrtvých a miliony uprchlíků, Potravinový fond OSN by potřeboval finance ve výši asi půl miliardy amerických dolarů. Zdroj těchto peněz však v současné době neexistuje. OSN přitom varuje, že jakékoliv prodlení ztíží či dokonce znemožní tolik potřebnou včasnou reakci. Humanitární katastrofa se tak zdá neodvratnou.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/afrika-somalsko-kena-etiopie-humanitarni-krize_2209121536_ako

 https://www.voxpot.cz/chtel-jsem-zemrit-driv-nez-synove-aby-me-mohli-pohrbit-sucho-hlad-a-valky-zabiji-roh-afriky/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.