Zastaví australská pšenice zdražování potravin?

pšenice

Nedostatek pšenice, se kterým se svět v poslední době v důsledku války na Ukrajině potýká, bude mít snad v nejbližší době brzké řešení. Zástupcem Ukrajiny a významným dodavatelem by se mohla stát Austrálie. Právě tam se totiž nyní pěstuje pšenice ve velkém množství a díky dobrým podmínkám, vhodnému podnebí i počasí, které slibuje bohatou úrodu, se tak stává dobrou nadějí pro všechny, kteří na svých trzích pociťují důsledky ukrajinských výpadků.

Úroda v Austrálii

Australští zemědělci byli letos úspěšní a se svou bohatou úrodou letos šetřit nemusí. Prodávat se bude tedy ve velkém množství, neboť sklizeň je letos až mimořádně rekordní. Globální potravinová bezpečnost tak zaznamenala jednu z mála dobrých zpráv za poslední dobu. Díky poklesu od dodavatelů jako je Ukrajina se některé oblasti ocitly na prahu potravinové chudoby.

pšeniceFoto: Pixabay

Válka a obilí

Na místo běžně vyvážených 5 milionů tun obilí klesl vývoz z Ukrajiny na pouhých 500 000 tisíc tun. Tento pokles vývozu se samozřejmě promítá do celosvětového nedostatku. Dodávky obilí od největšího dodavatele z Ukrajiny navíc stále mírně klesají v důsledku pokračujícího válečného konfliktu. Ceny potravin ve světě proto narůstají, mimo jiné i vlivem přerušení dodávek obilí z Indie.

Není tak zcela vyloučené, že hlavním dodavatelem stane Austrálie, která se chystá se svou pšenicí na trh již v listopadu. Za poslední tři roky se Austrálii podařilo vyprodukovat přes 30 milionů tun pšenice což je s porovnáním s Ukrajinou až šestinásobek.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/australie-psenice-potraviny-obavy-pocasi-farmari-uroda.A220602_152324_eko-zahranicni_jla

https://www.malaysiasun.com/news/272576616/australia-large-wheat-planting-expected-to-ease-world-supply-woes

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.