Záplavy v Somálsku si vyžádaly téměř sto životů

Somálsko čelí nejhorší záplavové katastrofě za posledních deset let, která si vyžádala již 96 obětí a způsobila masové vysídlení obyvatel. Silné deště, které zaplavily velkou část země, jsou spojeny s klimatickými jevy El Niño a Dipól Indického oceánu.

El Niño je periodické oteplování povrchových vod východního a středního Pacifiku, které ovlivňuje globální počasí a klima. Dipól Indického oceánu je podobný jev, který se projevuje jako rozdíl v teplotě mořské hladiny mezi západní a východní částí Indického oceánu. Oba tyto jevy způsobují nadprůměrné srážky v některých oblastech a sucha v jiných.

Jaké jsou dopady záplav na Somálsko?

Záplavy v Somálsku mají katastrofální následky pro obyvatele i infrastrukturu. Podle státní tiskové agentury SONNA zemřelo 96 lidí v důsledku záplav a dalších 700 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy. Záplavy také zničily úrodu, silnice, mosty, školy a nemocnice. Kvůli záplavám se také zvýšilo riziko šíření nemocí, jako je cholera, malárie a dengue.

Mezi nejhůře postižená města patří hustě obydlené Beledweyne, kde se řeka Shabelle vylila z břehů  zničila mnoho domů. Většina obyvatel musela nalézt útočiště ve výše položených oblastí u hranic s Etiopií.

„Záplavy dětem nesmírně ztížily život. Probíhající záplavy zničily domy a donutily děti a jejich rodiny opustit své domovy, přičemž některé z nich se nyní ukrývají v provizorních stavbách pod širým nebem. Při pohybu jsou vystaveny zvýšenému riziku onemocnění,“ uvedl v pondělním prohlášení Kevin Mackey, ředitel organizace pro Somálsko.

Situace v sousední Keni

Somálsko není jedinou zemí, která trpí záplavami v regionu. V sousední Keni záplavy podle keňského Červeného kříže dosud zabily 76 lidí. Zároveň podle charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) také záplavy rozpoutaly rozsáhlé vysídlení, zničily silnice a mosty a mnoho obyvatel zůstalo bez střechy na hlavou, pití a zásob potravin. MSF také varovala před možným vypuknutím epidemie cholery v některých oblastech.

Zdroje info: X, https://www.reuters.com/world/africa/death-toll-flooding-somalia-climbs-nearly-100-2023-11-25/, https://www.aljazeera.com/news/2023/11/21/somalia-floods-kill-50-people-nearly-700000-displaced-disaster-agency, https://apnews.com/article/somalia-flooding-beledweyne-el-nino-2f624d796152c1f56206de688318d34f

Náhledové foto: Pixabay