Západ neobvykle tvrdě kritizuje Čínu za hackerské útoky

01_hacker

Bidenova administrativa publikovala na webových stránkách Bílého domu prohlášení, ve které spojuje Čínu s kybernetickým útokem na počítačové systémy Microsoftu, tj. jedné z největších světových firem, jejíž produkty využívají vlády, stejně jako soukromé společnosti, včetně těch zapojených ve strategických zakázkách apod. Písemné prohlášení je však pouze začátkem a bude podpořeno sérií dalších vyjádření. Nejedná se však pouze o prohlášení americké, je zdůrazňováno, že Spojené státy jsou pouze vedoucím členem široké skupiny států a organizací, které chtějí pohnat Čínu k zodpovědnosti za tento a řadu dalších podobných útoků.

Zodpovědnost čínské vlády

Současné vyjádření je zatím asi nejtvrdší veřejnou reakcí západu na čínské aktivity v kyberprostoru, neboť přímo spojuje zločinecké hackerské skupiny s čínskou vládou a tvrdí, že pracují na její objednávku a za její peníze. Američanům a jejich spojencům trvalo několik měsíců než shromáždili dostatek důkazů k tomu, aby mohli veřejně poukázat na propojení čínské vlády a hackerů, kteří útoky realizují.

Jak již bylo naznačeno, nejde o americkou „sólo“ akci. K prohlášení se připojují jako NATO, tak Evropská unie a další spojenci. To je potom dalším velmi důležitým a zásadním momentem. Některé západoevropské země (typicky Německo) se dosud zdráhaly vyslovovat přímou kritiku čínského režimu, ale poté, co i jejich firmám a organizacím kybernetické útoky působí obří škody a kompromitují jejich systémy, se k americké kritice připojují.

02_cina2

Foto: Pixabay

Kybernetická studená válka

Prostřednictvím EU i NATO se současná situace týká i České republiky. Nemělo by to být však žádné velké překvapení, má se za to, že právě kyberbezpečnost byla i hlavním tématem setkání Andreje Babiše s Donaldem Trumpem. A jsou to i české firmy, které přicházejí o velké peníze při krádežích svého duševního vlastnictví, ransomware útocích apod.

Neobvyklá razance obvinění Číny a šířka koalice, která jej vznáší, naznačuje, že studená kybernetická válka mezi západem na jedné a Čínou a Ruskem na druhé straně, vstupuje do nové fáze. Otázkou je, zda je pro ní skutečně vhodné označení studená. Je totiž zřejmé, že pokud snad Rusko a Čína s podobnými aktivitami nepřestanou (což se samozřejmě jen tak nestane), západ bude čím dál tím častěji sahat kromě defenzivních i k ofenzivním akcím.

Zdroj informací: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/07/19/the-united-states-joined-by-allies-and-partners-attributes-malicious-cyber-activity-and-irresponsible-state-behavior-to-the-peoples-republic-of-china/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.