Zánovní auta: Zdražování rychlejší než inflace

Auto

Inflace se v meziročních hodnotách pohybuje hodně vysoko. Za leden to bylo dokonce téměř 10 %. To je rekord. Vyšší inflaci jsme zažili naposledy v létě 1998. Pokud se však podíváme na ceny zánovních aut, zjistíme, že zdražují ještě více. Co za zdražením stojí? A co lze v budoucnu očekávat?

Nejsou nové vozy, zdražují i ojetiny

Do velké míry je zdražení zánovních vozů způsobeno zejména zdražením na primárním automobilovém trhu. Stále se zde potýkáme s nedostatkem nových vozů. Kvůli tomu zdražují i ojetiny. Zejména ty zánovní. Pokud se podíváme na auta v Česku, která jsou stará do tří let od výroby, pak tato meziročně podražila o 25,7 %. Srovnáme-li tyto ceny s rokem 2020, pak je zdražení dokonce 41,8%. Stejně je to například i v Polsku. Zde se zánovní auta zdražila o 22 %, na Slovensku o něco méně – 13,4 %.

Zdražování čipů i energií

Proč se na automobilovém trhu zdražuje? Automobilkám rapidně rostou náklady na vstupy. Například ceny energií. Ty se pak promítají i do koncové ceny, kterou zaplatí zákazník. Stále jsou také realitou problémy s dodávkami čipů. Ty zpomalují výrobu, avšak poptávka roste. Na trhu je tedy nedostatek aut. Nedostatek nových aut pak zdražuje i ojetiny, zejména zánovní, které mohou sloužit, jako náhrada za nedostatkové nové modely.

Nejvíce nabízené modely

Nyní se podíváme na nejčastěji nabízené zánovní vozy v České republice. Žebříčku vévodí domácí Škoda. Z TOP 10 nejnabízenějších zánovních ojetin na trhu obsadila sedm pozic. Na dalších jsou pak automobilky Hyundai, Toyota a Dacia. Žebříček je následující:

  1. Škoda Fabia,
  2. Škoda Octavia,
  3. Škoda Scala,
  4. Škoda Kodiaq,
  5. Škoda Karoq,
  6. Škoda Superb,
  7. Škoda Kamiq,
  8. Hyundai i30,
  9. Toyota Corolla,
  10. Dacia Duster.

Nejčastěji se setkáme s tím, že se nabízená zánovní auta prodávají s 17 286 ujetými kilometry. Nejvíce pak zdražil Volkswagen Golf, nyní za 630 000 Kč, v roce 2020 za necelých 400 000 Kč. Octavia pak za dva roky zdražila z 489 000 Kč na 679 000 Kč.

Zdroj: Tisková zpráva AURES HOLDING ze dne 17. února 2022
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.