Zaměstnanci Disneyho žalují společnost kvůli zbytečnému stěhování na Floridu a zpět

disney

Dva bývalí zaměstnanci Disneyho, Maria De La Cruzová a George Fong, podali žalobu na společnost Walt Disney Company s obviněním, že je firma manipulovala a poškodila. Společnost je v roce 2021 přesunula z Kalifornie na Floridu s příslibem trvalého zaměstnání, ale projekt kanceláří Lake Nona v roce 2023 zrušila a donutila je se přestěhovat zpět. Žalobci požadují kompenzaci za finanční i emocionální újmu.

Trpké vystřízlivění po nadějném začátku

V červenci 2021 oznámila společnost Disney svůj ambiciózní plán na vybudování rozsáhlého kancelářského komplexu v Lake Noně na Floridě. Zaměstnanci, jako De La Cruzová a Fong, stáli před složitým rozhodnutím – buď se přestěhovat na druhý konec země, nebo přijít o práci. „Disney dala jasně najevo, že kdo přesun odmítne, přijde o místo,“ uvádí žaloba.

Opustili své domovy

Pro De La Cruzovou, viceprezidentku produktového designu, a Fonga, kreativního ředitele, to znamenalo těžké rozloučení s jejich dosavadními životy v Kalifornii. Prodali své domy a investovali do nového bydlení na Floridě. Fong dokonce musel prodat rodinný dům z dětství, který zdědil.

Jejich naděje ale vzaly brzy zasvé. Po návratu Boba Igera do čela společnosti byl projekt Lake Nona, do nějž měla Disney investovat miliardu dolarů, v květnu 2023 zrušen. Důvodem byla právní a politická bitva s floridským guvernérem Ronem DeSantisem.

Nejistá budoucnost a krušné návraty

Přesun zpět do Kalifornie pro ně nebyl o nic snazší. „Budeme mít po tom všem své pozice jisté? Obávám se, že bychom zůstali na Floridě, jen abychom byli příští rok propuštěni,“ napsala De La Cruzová v e-mailu personálnímu oddělení podle žaloby. Ceny nemovitostí na Floridě po zrušení projektu klesly, zatímco v Kalifornii naopak rapidně vzrostly spolu s hypotečními sazbami. Fong měl problém prodat svůj dům a v Kalifornii si mohl dovolit jen menší bydlení.

„De La Cruzová, Fong a mnozí další se poslušně přestěhovali na Floridu, protože mají rádi svou práci, kolegy i společnost Disney,“ řekl jejich právní zástupce Jason Lohr. Nyní však řeší finanční ztráty a trauma z celé situace. Žaloba požaduje po Disneyi náhradu škody v nezveřejněné výši a naznačuje, že v podobné situaci se ocitlo až 250 dalších zaměstnanců.

Zdroje info: Reddit, https://www.latimes.com/entertainment-arts/business/story/2024-06-19/disney-employees-say-they-were-duped-into-moving-to-florida, https://edition.cnn.com/2024/06/19/media/disney-employee-lawsuit/index.html

Náhledové foto: Pixabay